O mnie

Podstawowe informacje

O mnie
Doktorantka w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego. Aktualnie zajmuje się tematem statusu moralnego i świadomości zwierząt. Zainteresowania: utylitaryzm preferencji, status moralny, podmiotowość moralna, psychologia ewolucyjna, bioetyka, kognitywistyka, naturalizm.
Prywatnie: pisuje do Magazynu Vege, prowadzi wykłady na temat etyki zwierząt.
Płeć
Kobieta
Urodziny
19/07/1985

Informacje kontaktowe

Strona internetowa
etykapraktyczna.pl
Miejscowość
Szczecin

Wykształcenie/Praca

Firma
Zakład Etyki
Nazwa szkoły
Instytut Filozofii
Adres szkoły
ul. Krakowska 71-79
71-004 Szczecin
Zakres kompetencji
etyka praw i interesów zwierząt
Kierunek studiów
studia doktoranckie z filozofii
Stopień naukowy
mgr filozofii
Nazwa uczelni
Uniwersytet Szczeciński
Rok uzyskania dyplomu
2009
Urszula Zarosa
Urszula Zarosa
"Jest oczywiste, że świat pomyślany nawet najbardziej różnie od rzeczywistego musi mieć z nim coś wspólnego..." :)
9 lat temu
 • Punkty
 • Użytkownik od:
 • niedziela, 03 stycznia 2010 16:56
 • Ostatnio on-line:
 • 5 lat temu
 • Profil oglądano:
 • 37316 razy

Moje recenzje w katalogu

Czy warto się ponudzić? 18 sierpnia 2011 0 głosów
Serdecznie polecam 18 sierpnia 2011 0 głosów
Prawdziwa historia 18 sierpnia 2011 0 głosów
Serdecznie polecam 18 sierpnia 2011 0 głosów
Koniecznie przeczytajcie 05 sierpnia 2011 0 głosów
Jakie problemy generuje temat : Etyka aborcji 02 sierpnia 2010 2 głosów
Jeszcze raz recenzja - MARIA ZAROSA 23 lipca 2010 0 głosów
Czy tylko przez empatię można argumentować za wegetarianizmem? 16 czerwca 2010 1 głosów
Głos chrześcijan w sprawie uczciwości. 12 czerwca 2010 0 głosów
Apel do etyków 12 czerwca 2010 1 głosów

Moje wpisy w katalogu

Pomoc / The Help (2011) 12 lutego 2012 2881 odwiedzin
Królestwo spokoju: Podróż do domu / Peaceable Kingdom: The Journey Home (2004) 08 lutego 2012 1913 odwiedzin
Coming out po polsku 22 stycznia 2012 1616 odwiedzin
Życie Jane (Jane's Journey) 2010 18 stycznia 2012 3722 odwiedzin
Łono (Womb) 2010 16 stycznia 2012 1600 odwiedzin
Zielona mila/The Green Mile (1999) 20 sierpnia 2011 2691 odwiedzin
Filadelfia/Philadelphia (1993) 19 sierpnia 2011 2100 odwiedzin
Nasza klasa/ Klass (2007) 19 sierpnia 2011 3065 odwiedzin
Modlitwy za Bobby'ego/ Prayers for Bobby (2009) 18 sierpnia 2011 2293 odwiedzin

Moje komentarze

2010-06-21 12:38:26
PRAGNĘ ODNIEŚĆ SIĘ KRÓCIUTKO DO DWÓCH KWESTII: 1) Wg mnie taką samą motywację ma utylitaryzm (tylko aby to wyjaśnić, trzeba sięgnąć do genezy moralności). 2) Z etyką ewolucyjną to jest tak, że trzeba oddzielić poziom deskrypcyjny, w którym wyjaśnia się w jaki sposób doszło do „wytworzenia się” moral .....
Materiał ukazuje nam wypowiedzi osób śmiertelnie chorych, które opowiadają o swoim strachu i depresji, obawie przed podjęciem decyzji o eutanazji. Można zauważyć pewną myśl przewodnią materiału, którą jest: jeśli człowiek będzie miał się do kogo zwrócić, będzie otoczony opieką, bliskimi, wyrozumiały .....
2010-06-20 14:51:41
Przyczynkiem do wypowiedzi prof. Jackson były coraz częstsze wyjazdy terminalnie chorych obywateli UK do Szwajcarii w celu dokonania eutanazji. Sygnalizuje to, jej zdaniem, że konieczna jest regulacja prawa. Bardzo rozsądna wypowiedź, podkreślająca brak woli dla zmiany prawa w UK, tym samym braku po .....
Zastanawiałam się nad możliwymi odpowiedziami na zarzut Railton'a i przyszły mi do głowy dwie rzeczy: pierwsza dotyczy ewolucyjnych podstaw moralności, druga etyki jako takiej. Zacznę może od tej drugiej, czyli od banalnego pytania o to, czy nie jest może tak, że każdy rodzaj teorii etycznej nas ali .....
Materiał o charakterze perswazyjnym, przedstawia kontrowersyjne wypowiedzi JKM na temat legalizacji narkotyków. Uwidacznia się tutaj bardzo głęboka niespójność jego poglądów, a także bardzo nieudolna argumentacja. Poglądy JKM można na podstawie materiału streścić następująco: - branie lub zakaz bran .....

Uczestniczę w wydarzeniach

Moje artykuły

 • Etyczna podmiotowość zwierząt - uzupełnienie do P. Singera

  Żyjemy w czasach gatunkowego szowinizmu, a zabijając zwierzęta dla ich mięsa, skór, czy w celach naukowych, postępujemy niemoralnie – dowodzi Peter Singer. Jednak to na łamach jego najpopularniejszej książki znaleźć możemy argument, który usprawiedliwia sięganie po paluszki rybne. Czy zatem jego teoria i poglądy dotyczące traktowania zwierząt są spójne? A może warto ją uzupełnić tak, by stała się mocnym narzędziem w walce z miłośnikami hamburgerów?

 • Czy zwierzęta są osobami?

  W samym USA w niewoli przebywa ok. 3000 wielkich małp człekokształtnych. Wiele z nich poddawanych jest badaniom biomedycznym, inne trzymane są w cyrkach, ZOO, lub prywatnych mieszkaniach. Prawa człowieka zostały stworzone, byśmy uniknęli dyskryminacji ze względu na płeć, pochodzenie, rasę. Czy możemy zatem utrzymać dyskryminację z uwagi na przynależność gatunkową? Jeśli zaś gatunek jest kryterium arbitralnym, to co jest jakością, jaka zapewnia prawa wszystkim ludziom, a jednocześnie odbiera je pewnej grupie zwierząt tak blisko z nami spokrewnionej?

 • Podmiotowość zwierząt a personalizm chrześcijański

  Przyznawanie wyjątkowej, przyrodzonej wartości życia każdemu człowiekowi, czyli osobnikowi gatunku Homo sapiens jest rzeczą znamienną dla przedstawicieli antropocentrycznej doktryny chrześcijańskiej w etyce.[1] Zwykle punktem centralnym argumentacji na rzecz unikalnego znaczenia godności ludzkiej jest odwołanie do takich cech warunkujących podmiotowość moralną, jak samoświadomość i wolność wyboru[2]. Świadczy to o kontynuacji argumentacji na rzecz uznania „osoby” jako jedynego podmiotu moralnego. Tą osobą, czy podmiotem moralnym, może być jedynie człowiek. Dlaczego?

 • Informacje o Galerii Filmów Etyki Praktycznej

  Galeria Filmów Etyki Praktycznej jest miejscem, w którym użytkownicy portalu mogą umieszczać linki do dostępnych w sieci materiałów powiązanych z etyką stosowaną (wykładów naukowych, wywiadów, dyskusji, debat i innych materiałów publicystycznych, prezentacji, wystąpień czy referatów prezentujących określone światopoglądy). Do dodawania zasobów zachęcamy wszystkich zarejestrowanych użytkowników Etyki Praktycznej.

 • Status moralny zwierząt a dwa rodzaje potencjalności

  Problem moralnego statusu zwierząt zajmuje dziś istotne miejsce we współczesnych debatach etycznych. Intensywność prowadzonych w tej sprawie dyskusji skupia się m.in. wokół kryterium, jakim jest zdolność do odczuwania bólu i/lub przyjemności. Celem artykułu jest uzupełnienia argumentacji P. Singera o pojęcie potencjalności, czego konsekwencją jest uznanie tezy, że nie tylko nie powinniśmy, bez wyraźnej konieczności, powodować cierpienia zwierząt, ale także nie powinniśmy ich zabijać.

Nowe na tablicy grup

Aktywne grupy

Brak aktywnych grup.

Komentarze zdjęć

 • MC Otwarty rasizm przy udziale naruszenia chociażby prawa do zrzeszania się i tworzenia związków zawodowych...
 • MC Praca na "czarno".
 • historia lubi się powtarzać... Historia lubi się powtarzać... Jednak można uniknąć wielu ludzkich pomyłek, jeśli tylko zaczniemy analizować niektóre fakty. Co Wy na ten temat sądzicie?
 • kij, marchewka Niestety kij i marchewka są koniecznym elementem tak moralności jak i etyki. Choć jest racją, że przydałoby się więcej marchewek.