Informacja

Informujemy że trwają prace nad ujednoliceniem Bloga Naukowego i Bloga Społeczności. Komentarze oraz wpisy Bloga Naukowego EP zostały przeniesione. Posimy o kliknięcie na tu: Blog Naukowy EP

Krzysztof Saja

Krzysztof Saja

Adiunkt w Zakładzie etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor książki "Język etyki a utylitaryzm. Filozofia Moralna R.M.Hare'a"

Website: www.us.szc.pl/saja/
Monday, 01 November 2010 21:18

Does ethics is popular among professional philosophers?

Naukowcy przy różnych okazjach proszeni są o podawanie swoich dziedzin specjalizacji oraz zainteresowań naukowych. Zastanawialiście się kiedyś jakim zainteresowaniem cieszy się etyka wśród zawodowych filozofów? I czy Polska nie odbiega w tym względzie od świata zachodniego?

Popularność etyki i filozofii

Jak podaje na swym blogu Eric Schwitzgebel, profesor filozofii na University of California at Riverside, największą popularnością wśród zawodowych filozofów cieszy się etyka. Zestawił on ze sobą informacje zawarte na stronach internetowych 548 profesorów, którzy pracują w 20 najlepszych anglojęzycznych instytutach filozofii według rankingu Braiana Leitera. Okazuje się, że w dziedzinie etyki specjalizuje się ponad 20% wszystkich filozofów, problemami etyki interesuje się natomiast 36.5% z nich. Jak widać z załączonej tabeli, etyka znacznie wyprzedza takie dziedziny filozofii jak filozofia umysłu, logika czy filozofia nauki.

Zastanawia mnie, jak wyglądałby podobny ranking odnoszący się do naszego kraju. Warto byłoby zestawić np. ilość wykładów wygłoszonych w poszczególnych sekcjach Polskiego Zjazdu Filozoficznego. Tutaj nie sprawdziłaby się bowiem metodologia badań E.Schwitzgebela - większość filozofów polskich nie posiada aktualnych stron internetowych. Podejrzewam jednak, że PRL'owskie piętno zostawiło swój ślad i w Polsce etyka wciąż cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż na zachodzie.

Last modified on Friday, 14 January 2011 13:06

Blog Categories

Conferences and Lectures

Brak nadchodzących wydarzeń

Subscribe by email

Informations about The Ethical Ethics Blog

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani opublikowaniem artykułu na Blogu EP, poniżej znajdują się informacje dla potencjalnych autorów.