Menadżery bibliografii, Google Scholar i Czasopismo Etyka Praktyczna
- Hits: 15619
- 3 Comments
- Subscribe to this entry
- Bookmark
Ukończyłem właśnie uaktualniać stronę Czasopisma EP dodając do niej kilka istotnych funkcji. W tym momencie nasze pismo jest chyba jedynym pismem filozoficznym w Polsce, które w meta-tagach strony zdefinione ma szczegółowe dane bibliograficzne wszystkich artykułów i jest optymalnie skonfigurowane do tego, aby zostać poprawnie zindeksowane przez Google Scholar.
Meta-tagi definiujące szczegółowe informacje o artykule
Każda podstrona artykułu, a także spis treści numeru, zdefiniowane posiada wszystkie istotne dane, które potrzebne są do wyeksportowania informacji o artykule do coraz popularniejszych menadżerów bibliografii. Jeśli ktoś używa np. Zotero czy Mendeley'a i kliknie, np. na stronę mojego artykułu o minimalizacji cierpienia zwierząt, będzie mógł automatycznie importować informacje o tym artykule wraz z załączonm plikiem pdf do swojej bazy bibliograficznej. Poza tym uaktualiniłem informacje dla autorów o plik w formacie CSL ze zdefiniowanym stylem bibliograficznym naszego czasopisma. Dzięki niemu użytkownicy menadżerów bibliografii bez problemu mogą korzystać z używanego w EP stylu cytowań. O naszej innowacji dowiedzieli się już także przedstawiciele komercyjnego menadżera bibliografii - Citavi - i zamierzają dodać styl EP do swojego oprogramowania. Jeśli znacie inne czasopismo polskie, które miałoby taką możliwość, z chęcią się z nim zapoznam ;)
Jednak omawiana tu funkcja nie jest istotna tylko dla naukowych "geeków". Umieszczenie w czasopiśmie odpowiednich meta-tagów z danymi bibliograficznymi jest zalecane przez wyszukiwarkę Google Scholar, do której zgłosiłem właśnie nasze pismo. Indeksowanie nowego czasopisma trwa od 4 do 6 tygodni i mam nadzieję, że niedługo wszystkie artykuły EP znajdą się w tej bardzo ważnej bazie (służy ona m.in. do wyliczania indeksu cytowań).
Za inspirację w tej kwestii dziękuję dr Emanuelowi Kulczyckiemu, który w swym ciekawym artykule o menadżerach bibliografii zachęcił mnie do sfinalizowania owych udoskonaleń.
Nowe ulepszenia graficzne i informacjne
Oprócz powyższych zmian dokonanych "pod maską" czasopisma, zmieniłem nieznacznie wizualną i funkcjonalną stronę pisma. Spis treści danego numeru zawiera teraz bowiem możliwość kliknięcia na poszczególne tytuły artykułów, dzięki czemu przejdziemy do podstrony z informacjami np. o poprawnym sposobie cytowania danego artykułu. Ta niewielka zmiana wizualna wygląda tak:
Comments
-
Sunday, 08 September 2013
błędy w stylu
Witam,
gratuluję stylu (i przy okazjiopieram prośby o bibliografię), ale chyba wkradł tam się błąd.
Kiedy cytuje się rozdział z książki to prawidłowo tytuły są kursywą, kiedy jednak cytuje się rozdział z książki kolejny raz (ale nie w następujących po sobie przypisach) to tytuł wyświetla się jako"
Autor, "Jakiś tytuł...", dz. cyt., s. 111.
Tymczasem tytuł tutaj powinien chyba być jednak kursywą?
Niezależnie od tego - kawał dobrej roboty! -
Please login first in order for you to submit comments
Kategorie bloga
Słowa kluczowe
Active Groups
Tak Trzymać!
Wzorcowa etyka na stronie o etyce pozwalająca zwiększyć dobra nas wszystkich(czytelników).
Pełen uznania dla redaktora i redakcji oraz autorów.
Po żeglarsku: Tak Trzymać!
Jako były fan nowych technologii(dziś dość sceptyczny, co do sensów jej praktycznego wykorzystania jak i kierunków rozwoju oraz sposobów wykorzystania na przyszłość - dość odległych od pierwotnych idei np. patrz ACTA) cieszę się, że etykapraktyczna ruszyła z miejsca w takim stylu i dogoniła zmany w zakresie moralnym na gruncie szalonego rozwoju technik komunikacji w "dzikim" internecie lub "chmurze".
Z wielką przyjemnością prezentuję uczniom wybrane artykuły z Waszej strony i za nie serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam
Tomasz Jachymek