Trzecie spotkanie "Aktywizm słów" - o książkach Johna Maxwella Coetzee

Opcje dla wydarzenia

Admini

Potwierdzeni goście

Trzecie spotkanie "Aktywizm słów" - o książkach Johna Maxwella Coetzee
Wydarzenie
Kategoria:
Lokalizacja:
Warszawa
Termin:
Od : sobota, 19 listopada 2011 17:00
Do : sobota, 19 listopada 2011 19:30
Ilość miejsc:
Nieograniczona
Utworzył(a) wydarzenie:

Szczegóły wydarzenia

Trzecie spotkanie "Aktywizm słów" - o książkach Johna Maxwella Coetzee (Warszawa 19.11)

Stowarzyszenie Empatia oraz księgarnia & kawiarnia Tarabuk zapraszają na trzecie spotkanie z cyklu „Aktywizm słów”. Tym razem poświęcone będzie książkom Johna Maxwella Coetzee "Żywoty zwierząt" i "Elizabeth Costello". Prowadzenie: Katarzyna Biernacka i Dariusz Gzyra. Po spotkaniu odbędzie się dyskusja, a w trakcie będzie można skosztować pysznego wegańskiego ciasta i kawy fair-trade. Spotkaniu towarzyszył będzie konkurs z książką jako nagrodą.

Zapraszamy w sobotę 19 listopada o godz. 17:00, Tarabuk, ul. Browarna 6, Warszawa

Patronat nad cyklem spotkań "Aktywizm słów" objął portal kulturalnie.waw.pl

Motywy związane ze zwierzętami odnajdujemy w kilku książkach noblisty Johna Maxwella Coetzee. On sam wspiera inicjatywy prozwierzęce, jest także wegetarianinem. W omawianych książkach główną bohaterką jest Elizabeth Costello, powieściopisarka zaproszona przez pewien uniwersytet do wygłoszenia wykładów, które poświęca kwestii stosunku ludzi do reszty zwierząt. Jak pisze Jerzy Jarniewicz w recenzji na łamach Gazety Wyborczej: "Ta książka to nie tylko dyskusja nad położeniem zwierząt czy nawet nad naszą gotowością wczucia się w ich doznania. Jego proza to kij z rozmysłem wsadzony w mrowisko, ewidentna prowokacja, która ma wytrącić nas z równowagi. Bez względu na to, po czyjej stronie barykady się znajdujemy: obrońców praw zwierząt czy ich ideowych przeciwników".

Współczesny ruch praw/wyzwolenia zwierząt wiele zawdzięcza książkom. Były one i są inspiracją poszczególnych jego nurtów, formułując idee, opisując rzeczywistość i podpowiadając adekwatne reakcje. Książki nie tylko bywają rewolucyjne, stają się również katalizatorem zmian społecznych. Słowo jest formą aktywizmu, ponieważ ma moc sprawczą. Dlatego w ramach spotkań "Aktywizm słów" podejmujemy dyskusję na temat książek starych i współczesnych mając nadzieję, że nie tylko zainspirują do przemyśleń ale i dadzą impuls do konkretnych działań – indywidualnych lub w ramach istniejących lub mających dopiero powstać organizacji.

Recenzja książki "Żywoty zwierząt" do przeczytania na stronach Gazety Wyborczej: http://wyborcza.pl/1,75517,2078800.html

Zapraszamy!

http://empatia.pl
http://www.tarabuk.pl
http://kulturalnie.waw.pl

Nowe na tablicy grup

Aktywne grupy

Brak aktywnych grup.

Komentarze zdjęć

  • MC Otwarty rasizm przy udziale naruszenia chociażby prawa do zrzeszania się i tworzenia związków zawodowych...
  • MC Praca na "czarno".
  • historia lubi się powtarzać... Historia lubi się powtarzać... Jednak można uniknąć wielu ludzkich pomyłek, jeśli tylko zaczniemy analizować niektóre fakty. Co Wy na ten temat sądzicie?
  • kij, marchewka Niestety kij i marchewka są koniecznym elementem tak moralności jak i etyki. Choć jest racją, że przydałoby się więcej marchewek.