Świat pod lupą, czyli kto rządzi światem?

Event Options

Admins

  • Kamila Makowska
    Kamila Makowska
    Event Creator

Confirmed guests

Świat pod lupą, czyli kto rządzi światem?
Event Information
Category:
Location:
Warszawa
Time:
From : Friday, 29 November 2019 16:00
Until : Saturday, 30 November 2019 15:00
Seats available:
Unlimited seats
Event Creator:

Event Details

Czy można rozszyfrować mechanizmy, jakie rządzą współczesnym światem? Kto rozdaje karty w polityce międzynarodowej? USA, Rosja czy może jeszcze ktoś inny? Żyjemy w świecie, w którym sojusze są nieodłącznym elementem polityki światowej. Z tego powodu, już 29 i 30 listopada pojawi się okazja, by odpowiedzieć na te pytania podczas wydarzenia “Świat pod lupą. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe”, które odbędzie się w Collegium Politicum Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja.

Co chwilę pojawiają się informacje, że Korea Północna wystrzeliła kolejną rakietę, Donald Trump znów wzbudził kontrowersje, kryzys migracyjny się nasila, w Hong Kongu trwają protesty, ONZ wymaga reform, świat stoi u progu katastrofy ekologicznej, a brexit staje się coraz bardziej problematyczny. By opanować ten międzynarodowy chaos, państwa narodowe muszą ze sobą współpracować. Szukanie sojuszników to, zdaje się, jedyna droga na osiąganie zamierzonych celów politycznych, społecznych czy klimatycznych. “Świat pod lupą. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe” to cykl spotkań i debat organizowany przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie i warszawskie biuro Europejskej Rady Spraw Zagranicznych, w strategicznym partnerstwie z Miastem Stołecznym Warszawa i Uniwersytetem Warszawskim. Wydarzenie będzie miało charakter wspólnej dyskusji zarówno z ekspertami i ekspertkami, aktywistami i aktywistkami, dziennikarzami i dziennikarkami, ale również mieszkańcami i mieszkankami Warszawy, których interesuje otaczająca rzeczywistość i zawiłości międzynarodowe. “Świat pod lupą” jest więc skierowane nie tylko do specjalistów i specjalistek, ale również do każdego, kogo fascynuje świat oraz bliska jest mu troska o jego przyszłość. W dyskusji wezmą udział reprezentanci i reprezentantki środowisk należących do różnych grup interesów, aby znaleźć wspólny mianownik odpowiadający zarówno na potrzeby środowiskowe, jak i potrzeby administracji, biznesu oraz społeczeństwa.

Podczas debaty poruszone zostaną kluczowe kwestie, obok których nie sposób przejść obojętnie, takie jak demokracja, klimat, Polska, feminizm, Unia Europejska, Rosja, Chiny czy USA. Na uczestników czeka osiem paneli i szereg pytań. Czy ONZ jest passe? Jak wygląda sojusz Kremla i europejskiej prawicy? Czy Chiny są globalnym graczem? Czy kobiety mogą uratować politykę międzynarodową? Jak będzie funkcjonował nowy układ sił w Unii Europejskiej? Jaka Polska, w jakiej Europie? Jakie są możliwe scenariusze przyszłości relacji międzynarodowych?

“Świat pod lupą” zamknie debata dotycząca Polski oraz jej roli w zmieniającym się świecie i dzisiejszej Europie. Będzie to szansa, by usłyszeć z zewnątrz, jak postrzegana jest Polska na arenie międzynarodowej. Zagraniczni korespondenci i korespondentki na co dzień zajmujący się Polską i regionem Europy Środkowo-Wschodniej opowiedzą, w jaki sposób Zachód widzi naszą obecność w Unii Europejskiej, jak piszą o Polsce zachodnie media, oraz jak plasuje się Polska w ogólnoeuropejskiej narracji dotyczącej przyszłości UE.

W wydarzeniu weźmie udział blisko 20 dziennikarzy i dziennikarek, działaczy i działaczek społecznych oraz feministycznych, ekologów i ekolożek, polityków i polityczek oraz badaczy i badaczek m.in. norweska korespondentka Emilie van Outeren, ekonomista w Soros Fund Management Shahin Vallée, prezeska Fundacji im. Heinricha Bölla Ellen Ueberschär, ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren, niezależny dziennikarz śledczy Stefano Vergine, dziennikarka i redaktorka Le Monde Sylvie Kaufmann, dyrektor Centrum Europejskiego Bogdan Góralczyk, antropolożka polityczności Maria Świetlik, dyrektorka Biura OBWE ds. Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, profesor zarządzania i organizacji w Akademii Obrony Holandii Joseph Soeters, korespondent The Guardian i The Observer Christian Davies.

Szczegółowy plan wydarzenia oraz link rejestracyjny dostępne są na www.swiatpodlupa.eu. Więcej aktualności na Facebooku: www.facebook.com/SwiatPodLupa.

***
Fundacja im. H. Boella w Warszawie jest polskim oddziałem niemieckiej fundacji zielonej polityki działającej w 60 krajach na rzecz zrównoważonego rozwoju, ponadkulturowego porozumienia i edukacji. Wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego, prawa człowieka, proekologiczne działania, wydaje także publikacje poświęcone tym zagadnieniom

New on the groups table

Active Groups

No active groups.

Photos Comments

  • MC Otwarty rasizm przy udziale naruszenia chociażby prawa do zrzeszania się i tworzenia związków zawodowych...
  • MC Praca na "czarno".
  • historia lubi się powtarzać... Historia lubi się powtarzać... Jednak można uniknąć wielu ludzkich pomyłek, jeśli tylko zaczniemy analizować niektóre fakty. Co Wy na ten temat sądzicie?
  • kij, marchewka Niestety kij i marchewka są koniecznym elementem tak moralności jak i etyki. Choć jest racją, że przydałoby się więcej marchewek.