About Me

Podstawowe informacje

O mnie
Doktorantka w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego. Aktualnie zajmuje się tematem statusu moralnego i świadomości zwierząt. Zainteresowania: utylitaryzm preferencji, status moralny, podmiotowość moralna, psychologia ewolucyjna, bioetyka, kognitywistyka, naturalizm.
Prywatnie: pisuje do Magazynu Vege, prowadzi wykłady na temat etyki zwierząt.
Płeć
Kobieta
Urodziny
19/07/1985

Informacje kontaktowe

Strona internetowa
etykapraktyczna.pl
Miejscowość
Szczecin

Wykształcenie/Praca

Firma
Zakład Etyki
Nazwa szkoły
Instytut Filozofii
Adres szkoły
ul. Krakowska 71-79
71-004 Szczecin
Zakres kompetencji
etyka praw i interesów zwierząt
Kierunek studiów
studia doktoranckie z filozofii
Stopień naukowy
mgr filozofii
Nazwa uczelni
Uniwersytet Szczeciński
Rok uzyskania dyplomu
2009
Urszula Zarosa
Urszula Zarosa
"Jest oczywiste, że świat pomyślany nawet najbardziej różnie od rzeczywistego musi mieć z nim coś wspólnego..." :)
11 years ago
 • Karma
 • Member since
 • Sunday, 03 January 2010 16:56
 • Last online
 • 7 years ago
 • Profile views
 • 51092 views

Moje recenzje w katalogu

Czy warto się ponudzić? 18 August 2011 0 głosów
Serdecznie polecam 18 August 2011 0 głosów
Prawdziwa historia 18 August 2011 0 głosów
Serdecznie polecam 18 August 2011 0 głosów
Koniecznie przeczytajcie 05 August 2011 0 głosów
Jakie problemy generuje temat : Etyka aborcji 02 August 2010 2 głosów
Jeszcze raz recenzja - MARIA ZAROSA 23 July 2010 0 głosów
Czy tylko przez empatię można argumentować za wegetarianizmem? 16 June 2010 1 głosów
Głos chrześcijan w sprawie uczciwości. 12 June 2010 0 głosów
Apel do etyków 12 June 2010 1 głosów

Moje wpisy w katalogu

Pomoc / The Help (2011) 12 February 2012 3993 odwiedzin
Królestwo spokoju: Podróż do domu / Peaceable Kingdom: The Journey Home (2004) 08 February 2012 2877 odwiedzin
Coming out po polsku 22 January 2012 2470 odwiedzin
Życie Jane (Jane's Journey) 2010 18 January 2012 5012 odwiedzin
Łono (Womb) 2010 16 January 2012 2048 odwiedzin
Zielona mila/The Green Mile (1999) 20 August 2011 3854 odwiedzin
Filadelfia/Philadelphia (1993) 19 August 2011 2948 odwiedzin
Nasza klasa/ Klass (2007) 19 August 2011 4215 odwiedzin
Modlitwy za Bobby'ego/ Prayers for Bobby (2009) 18 August 2011 3137 odwiedzin

Moje komentarze

Tekst mi się podoba, jest ciekawy i wciągający. Pozwolę sobie na kilka uwag - pytań, ponieważ było parę fragmentów, które sprawiły mi trudności. Oto one: 1)Nie bardzo rozumiem przypis drugi, a mianowicie co miałoby oznaczać, że skazaniec wybierając więzienie albo wojsko nie ma wolnego wyboru? Niejas .....
Z uwagi na to, że nie czuję się jeszcze kompetentna w temacie poruszanym przez Piotra Warzoszczaka, będę się posiłkować pozycją: R. Joyce, The Ecolution of Morality, MIT Press 2006 "Deskrypcyjna etyka ewolucyjna: badanie hipotezy dotyczącej faktów czy i w jakim sensie, i w jakim stopniu ludzka moral .....
Nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam przesłanie powyższego komentarza, więc jeśli nastąpią jakieś nieścisłości, to przepraszam. Moim zdaniem etykę ewolucyjną można rozróżnić na etykę opisową, oraz etykę preskrypcyjną. Pierwsza to analiza różnych wersji „wytwarzania się” moralności jako produktu .....
Wydaje mi się, że jeśli chce się pozostać na twardym, racjonalnym gruncie, to trzeba pozostać na gruncie utylitaryzmu, dlatego też podejmuję się ratowania koncepcji Singera na jego własnym polu. Owszem odwołanie do potencjalności nastręcza pewne problemy, pewnych jednak się pozbywa. Przynosi też wie .....
2010-08-27 20:47:07
Z góry muszę przeprosić, iż moja odpowiedź na wywody Pana Dr Janikowskiego nie będzie równie zajmująca, bowiem jak się okazuje nie mam daru precyzyjnego wypowiadania się. Możliwe więc, że nieudolnie, ale postaram się odpowiedzieć najlepiej jak potrafię. Dr Janikowski odnosi się do dwóch tez, które w .....

Uczestniczę w wydarzeniach

Moje artykuły

 • Ethical subjectivity of animals - in addition to P. Singer

  Żyjemy w czasach gatunkowego szowinizmu, a zabijając zwierzęta dla ich mięsa, skór, czy w celach naukowych, postępujemy niemoralnie – dowodzi Peter Singer. Jednak to na łamach jego najpopularniejszej książki znaleźć możemy argument, który usprawiedliwia sięganie po paluszki rybne. Czy zatem jego teoria i poglądy dotyczące traktowania zwierząt są spójne? A może warto ją uzupełnić tak, by stała się mocnym narzędziem w walce z miłośnikami hamburgerów?

 • Are animals people?

  W samym USA w niewoli przebywa ok. 3000 wielkich małp człekokształtnych. Wiele z nich poddawanych jest badaniom biomedycznym, inne trzymane są w cyrkach, ZOO, lub prywatnych mieszkaniach. Prawa człowieka zostały stworzone, byśmy uniknęli dyskryminacji ze względu na płeć, pochodzenie, rasę. Czy możemy zatem utrzymać dyskryminację z uwagi na przynależność gatunkową? Jeśli zaś gatunek jest kryterium arbitralnym, to co jest jakością, jaka zapewnia prawa wszystkim ludziom, a jednocześnie odbiera je pewnej grupie zwierząt tak blisko z nami spokrewnionej?

 • Animal Subjectivity and Christian Personalism

  Przyznawanie wyjątkowej, przyrodzonej wartości życia każdemu człowiekowi, czyli osobnikowi gatunku Homo sapiens jest rzeczą znamienną dla przedstawicieli antropocentrycznej doktryny chrześcijańskiej w etyce.[1] Zwykle punktem centralnym argumentacji na rzecz unikalnego znaczenia godności ludzkiej jest odwołanie do takich cech warunkujących podmiotowość moralną, jak samoświadomość i wolność wyboru[2]. Świadczy to o kontynuacji argumentacji na rzecz uznania „osoby” jako jedynego podmiotu moralnego. Tą osobą, czy podmiotem moralnym, może być jedynie człowiek. Dlaczego?

 • Information about The Practical Ethics Philms Galery

  Galeria Filmów Etyki Praktycznej jest miejscem, w którym użytkownicy portalu mogą umieszczać linki do dostępnych w sieci materiałów powiązanych z etyką stosowaną (wykładów naukowych, wywiadów, dyskusji, debat i innych materiałów publicystycznych, prezentacji, wystąpień czy referatów prezentujących określone światopoglądy). Do dodawania zasobów zachęcamy wszystkich zarejestrowanych użytkowników Etyki Praktycznej.

 • Status moralny zwierząt a dwa rodzaje potencjalności

  Problem moralnego statusu zwierząt zajmuje dziś istotne miejsce we współczesnych debatach etycznych. Intensywność prowadzonych w tej sprawie dyskusji skupia się m.in. wokół kryterium, jakim jest zdolność do odczuwania bólu i/lub przyjemności. Celem artykułu jest uzupełnienia argumentacji P. Singera o pojęcie potencjalności, czego konsekwencją jest uznanie tezy, że nie tylko nie powinniśmy, bez wyraźnej konieczności, powodować cierpienia zwierząt, ale także nie powinniśmy ich zabijać.

New on the groups table

Active Groups

No active groups.

Photos Comments

 • MC Otwarty rasizm przy udziale naruszenia chociażby prawa do zrzeszania się i tworzenia związków zawodowych...
 • MC Praca na "czarno".
 • historia lubi się powtarzać... Historia lubi się powtarzać... Jednak można uniknąć wielu ludzkich pomyłek, jeśli tylko zaczniemy analizować niektóre fakty. Co Wy na ten temat sądzicie?
 • kij, marchewka Niestety kij i marchewka są koniecznym elementem tak moralności jak i etyki. Choć jest racją, że przydałoby się więcej marchewek.