Video Information

Jedno z ostatnich publicznych wystąpień prof. Heleny Eilstein (1922-2009), które miało miejsce na Jubileszowej Konferencji w 100-letnią rocznicę I Zjazdu wolnomyślicieli w...

Jedno z ostatnich publicznych wystąpień prof. Heleny Eilstein (1922-2009), które miało miejsce na Jubileszowej Konferencji w 100-letnią rocznicę I Zjazdu wolnomyślicieli w Warszawie.
Jak można być człowiekiem przyzwoitym a jednocześnie czcić Pismo Święte? -pyta prof. Elstein prowadząc rozważania nad dysonansem moralnem pomiędzy mitem fundacyjnym chrześcijaństwa (stosunkiem Boga do świata, ludzkości, jednostki), a rozpowszechnionymi elementami chrześcijańskiego etosu (koncepcji dotyczących stosunków międzyludzkich.
Prof. Eilstein to emerytowana profesor filozofii Uniwersytetu Nowego Meksyku w Albuquerque. W latach 1958-1968 była Kierownikiem Pracowni Zagadnień Filozoficznych Nauk Przyrodniczych w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz od 1959 r., po Kołakowskim, redaktor naczelna "Studiów Filozoficznych". Od 1969 r., w związku z wydarzeniami marca'68, na emigracji, mieszkała i pracowała naukowo w USA. W 1993 powróciła do Polski. Główną dziedziną jej zainteresowań zawodowych są metafizyczne i epistemologiczne zagadnienia nauk przyrodniczych, zwłaszcza fizyki. Interesuję sie jednak rownież antropologią filozoficzną oraz problemami moralności. Jej swiatopogląd filozoficzny mieści się w nurcie materializmu. W odniesieniu do problemów filozofii człowieka nazywa go naturalizmem radykalnym. Autorka m.in. "Jedność materialna świata" (1961), "Jeśli się nie wierzy w Boga... Czytając Kołakowskiego" (1991), "Homo sapiens i wartości" (1994), "Szkice ateistyczne" (2000), "Biblia w ręku ateisty" (2006).
Współtwórz z nami Filmotekę EP
Zachęcamy do dodawania nowych filmów do naszej Filmoteki EP. Więcej informacji na temat Galerii Filmów znajdziecie Państwo klikając tu:
Filmoteka Etyki Praktycznej >