Życie Jane (Jane's Journey) 2010 Featured

Czy rola etyka powinna się ograniczać jedynie do badania systemów i pojęć moralnych, czy może powinna stać się misją i inspiracją dla wprowadzania zmian, wszędzie tam gdzie pojawia się niesprawiedliwość? Kiedy myślimy o obowiązkach moralnych oraz przysługujących prawach, czy powinniśmy ograniczać się tylko do żyjących w naszym otoczeniu ludzi?

"Życie Jane" to niezwykle inspirująca biografia doktor Jane Goodall, prekursorki w dziedzinie prymatologii, rzetelnego naukowca, niezwykle zaangażowanej aktywistki i niesamowicie ciepłej osoby. Poprzez swoje badania miała ogromny wpływ na zamianę naukowego postrzegania szympansów i innych naczelnych. Jako jedna z pierwszych zmusiła skupionych na grantach badaczy do spojrzenia na szympansy jak na osoby, walcząc między innymi o zakończenie testów prowadzanych na naczelnych u boku Rogera Foutsa. Swoimi działaniami wpłynęła na poprawę losu wielu tysięcy ludzi, zwierząt, a nawet całych ekosystemów rozsianych po różnych zakątkach naszej planety.

Film stanowi wyzwanie dla każdego, kto w dzisiejszych czasach stawia sobie kantowskie pytanie: co powinienem czynić?
Jane odpowiedziałaby po prostu: nie trać nadziei i działaj! I tak też robi.

Tych, którzy chcieliby się więcej dowiedzieć o projektach, w których bierze udział, koniecznie zapraszam do odwiedzenia stron:

1) JANE GOODALL INSTITUTE http://www.janegoodall.org/ - gdzie dotrzecie do jej publikacji, biografii, konferencjach, w których wciąż bierze udział

2) ROOTS&SHOOTS http://www.rootsandshoots.org/ - projekt dr Goodall, który poprzez poprawę warunków bytowych ludzi, ich edukację, ma za zadanie chronić zwierzęta i środowisko.

Recenzja filmu: http://www.filmweb.pl/reviews/Mog%C4%99+wszystko-11250
Images (1)

Przeglądaj katalog

Współtwórz Katalog Etyki

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani opublikowaniem materiałów w Katalogu Zasobów Etyki, poniżej znajdują się informacje.

Redaktor Katalogu Zasobów - mgr Marek Pawłowski
Kontakt - mpawlowski@etykapraktyczna.pl