
Katalog Etyki Praktycznej
... zasoby z etyki posegregowane według kategorii i moderowane ze względu na treść. Znajdziecie tu informacje o książkach z etyki, artykułach naukowych i publicystycznych, podręcznikach do nauczania etyki, polskich etykach czy filmach dotyczących dylematów etycznych...
uzarosa
Bardzo dobra rola Carey Mulligan oraz realia w jakich osadzono historię, często pojawiającą się w filmach science fiction, sprawia, że film jest naprawdę interesujący. Naprawdę warto obejrzeć.
Film ukazuje kilka istotnych problemów etycznych:
1) Kwestia tolerancji w małych społecznościach dla osób łamiących (z własnej i nie z własnej woli) przyjęte zasady i obyczaje. Skrajny konserwatyzm katolickiej Irlandii jest tutaj jaskrawym przykładem jak daleko może zajść podporządkowanie ideologii.
2) Pojawia się zatem kwestia indoktrynacji ideologicznej, kreującej poczucie wstydu i hańby względem osób, które nie przystają do przyjętego schematu.
3)Dyskryminacja nieletnich kobiet - których słowo, wobec słowa mężczyzny, czy rodziców, nie ma najmniejszego znaczenia. Było kiedyś takie powiedzenie "dzieci i ryby głosu nie mają", stosowane żartobliwie przez niektórych rodziców. Tutaj dobrze odzwierciedla ono stosunek do młodych, zagubionych osób, które trudno o cokolwiek obwiniać.
4)Pojawia się problem wykorzystywania seksualnego, który staje się coraz powszechniejszy w kościele katolickim, a któremu zwierzchnicy kościoła czasem biernie się przyglądają.
5) Jest też problem niewolniczej pracy, bez uczciwego wynagrodzenia, w trudnych warunkach fizycznych i psychicznych.
Film naprawdę wart polecenia. Smutny, ale skłaniający do długich i ciekawych dyskusji. No i niestety przedstawiający prawdziwe wydarzenia, co jest też dobrą lekcją historii.
Negatywna strona to jednostronne, krótkie odpowiedzi, które upraszają problem.
Artykuł zmusza jednak do refleksji, więc warto przejrzeć.
Tytuł artykułu Wojciecha Szczawińskiego przyciąga uwagę. Jaki czas? Co za czas?
Okazało się, że chodzi tu raczej o czasy, w których żyjemy, a które sprzyjają autodestrukcji. Autor sygnalizuje narastający problem samobójstw w Polsce i proponuje podać kilka istotnych przyczyn tego zjawiska. Wśród nich wymienia: trudną sytuację społeczno-ekonomiczną, cenę za zbliżenie do Zachodu, szybkie tempo życia, poczucie izolacji itp. Trudno się z tym nie zgodzić, ale to temat rzeka, temat na następne artykuły, w których warto by poddać analizie wyniki badań nad wpływem na ilość samobójstw czynników takich, jak: bezrobocie, narkomania, brak perspektyw na przyszłość w naszym kraju dla wielu ludzi wykształconych, szukających dziś często szczęści za granicą.
Zaskoczyło mnie to, że w najliczniejsze grupie samobójców znaleźli się psychologowie, psychiatrzy, czyli ludzie, którzy leczą nasze dusze, wyciągają z depresji. Jakże teraz uwierzyć w skuteczność ich metod, skoro sami sobie nie radzą z życiem. Nie chce mi się wierzyć, że to wynika, jak stwierdza autor, „ z nadmiernej eksploatacji sił witalnych tych ludzi w codziennej pracy”. Szukałabym przyczyn gdzie indziej. Może niedoszli samobójcy z tej grupy odpowiedzieliby na to pytanie. Ciekawe, co oni o tym sadzą. „Idąc za autorem” wszyscy nauczyciele i wychowawcy powinni bliżej przyjrzeć się rodzinom swoich wychowanków, gdyż właśnie ty tkwiąc istotne przyczyny ciągle zwiększającej się liczby samobójstw wśród dzieci. Autor nie wspomina np. o nieodpowiedzialnym, nieograniczonym korzystaniu z Internetu (pornografia, etc.)
Nie zgadzam się z autorem, że brak jest w Polsce instytucji zapewniających dzieciom i młodzieży pomoc pedagogiczno-psychol. Instytucje są (etaty pedagoga w każdej szkole, szkolne poradnie psych-ped., ośrodki pomocy społ. , telefony zaufania, świetlice środowiskowe itp.) , ale nie spełniają swoich zadań. Trudno poznać problemy dzieci i młodzieży i zaradzić im „zza biurka”.
Warte zapamiętania jest przytoczone podsumowujące motto, że „samobójcą jest się na długo przed popełnieniem samobójstwa.”
Artykuł to wstęp do analizy istotnego narastającego problemu społecznego i wypracowania metod zaradczych.
Choć fragment jest już dość stary, wydaje mi się, że warto przeczytać, by zastanowić się nad rolą empatii i rozumu w argumentacji na rzecz wegetarianizmu.
Artykuł zdecydowanie dla osób zainteresowanych głosem kościoła w sprawach moralności.
Przeglądaj katalog
Catalog's Menu
Współtwórz Katalog Etyki
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani opublikowaniem materiałów w Katalogu Zasobów Etyki, poniżej znajdują się informacje.