Łamanie praw człowieka w Rosji

7 października 2006 o godzinie 17.10 dziennikarka i obrończyni praw człowieka Anna Politkowska została zastrzelona w windzie, w bloku, w którym mieszkała w Moskwie. Prokurator Generalny wszczął śledztwo w sprawie „morderstwa z premedytacją”.

Anna Politkowska relacjonowała sytuację praw człowieka w Republice Czeczenii od 1999 roku dla pisma Nowaja Gazeta. Jej odwaga i zaangażowanie w relacjonowanie konfliktu zostały uhonorowane wieloma nagrodami, m.in. Global Award for Human Rights Journalism (Światową nagrodę dla dziennikarzy piszących o prawach człowieka) przyznaną w 2001 r. przez brytyjską sekcję Amnesty International. Pisała także na temat sytuacji w innych częściach Rosji, jak np. o przemocy w wojsku, korupcji w strukturach państwowych i brutalności policji. Wiele z jej artykułów było publikowanych w zagranicznych mediach, a jej książki przetłumaczone zostały na kilka języków.

Anna Politkowska była zastraszana i prześladowana przez władze Rosji i Czeczenii za otwartą krytykę polityki i działalności rządu, m.in. za ich stosunek do konfliktu czeczeńskiego. Z powodu jej dziennikarskiej działalności wielokrotnie ją zatrzymywano i grożono poważnymi konsekwencjami. W czerwcu 2004 r. przetrzymywano ją przez kilka godzin w Centeroj w Czeczenii w domu Ramzana Kadyrowa, ówczesnego premiera, a obecnie Prezydenta Czeczenii, gdzie jak twierdziła, była znieważana i zastraszana.Powstrzymano ją przed wyjazdem do Biesłanu w Północnej Osetii we wrześniu 2004 r. kiedy to doszło do zajęcia szkoły i przetrzymywania zakładników. Anna Politkowska stwierdziła, że została otruta na pokładzie samolotu lecącego z Moskwy do Rostowa nad Donem. Wówczas straciła przytomność po wypiciu herbaty podczas lotu. Lekarze, którzy zajmowali się nią w szpitalu w Rostowie potwierdzili te przypuszczenia.

Od 2001 r. poświęciła się sprawie Zelimhana Murdałowa, który „zaginął” bez wieści 2 stycznia 2001 r. po zatrzymaniu przez siły rosyjskiego OMON w Groznym. Podczas zatrzymania był torturowany w policyjnym areszcie przez Sergieja Lapina i innego niezidentyfikowanego funkcjonariusza. Po opublikowaniu artykułów na ten temat, Anna Politkowska otrzymała pogróżki podpisane przez „Kadeta” (pseudonim Sergieja Lapina). W 2001 r. na krótko wyjechała z Rosji, ale powróciła by kontynuować swoją pracę i nieugiętą kampanię na rzecz ochrony zwykłych ludzi. Podczas moskiewskiej tragedii z wzięciem zakładników w październiku 2002 r. natychmiast wróciła z USA, aby próbować porozumieć się z terrorystami i podjąć negocjacje pomiędzy stronami.

Jeden z ostatnich artykułów napisanych przez Annę Politkowską była poświęcony torturom 23-letniej Maliki Soltajewej, która została porwana, pobita, a jej głowa została ogolona i pomalowana na zielono, prawdopodobnie przez czeczeńskie siły bezpieczeństwa. Dopiero po serii raportów, w tym również po artykule Anny Politkowskiej, władze rozpoczęły śledztwo w tej sprawie.

Morderca Anny Politkowskiej uciszył jedną z nielicznych dziennikarzy pracujących w kra

Przeglądaj katalog

Współtwórz Katalog Etyki

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani opublikowaniem materiałów w Katalogu Zasobów Etyki, poniżej znajdują się informacje.

Redaktor Katalogu Zasobów - mgr Marek Pawłowski
Kontakt - mpawlowski@etykapraktyczna.pl