Pomoc / The Help (2011) Featured

Film opowiadający o segregacji rasowej na przykładzie historii czarnoskórych pomocy domowych żyjących w latach 60tych w Jackson, w stanie Mississippi. Jego mocną stroną, oprócz bardzo dobrych kreacji aktorskich, są przedstawione w nim paradoksy. Kontrast między ważnym zadaniem jakie powierzano zatrudnianej za marne grosze służbie, czyli wychowaniem dzieci, a jednoczesnym niegodnym traktowaniem osób pełniących niemalże rolę matek, z którymi dzieci budowały silniejszą więź niż z własnymi rodzicami. Inny paradoks to chociażby działania dobroczynne prowadzone na rzecz czarnoskórych w Afryce przy jednoczesnym bezwzględnym uprzedmiotowianiu osób żyjących tuż obok; fałszywe oskarżenia o kradzieże, zwalnianie z pracy będącej źródłem utrzymania całych rodzin, pod wpływem emocji, chęci zademonstrowania wyższości przy zupełnym zapomnieniu o roli jaką odgrywała czarnoskóra pomoc w dzieciństwie i dorastaniu oskarżycieli.

Czasy o których mowa to zaledwie 50 lat temu, kiedy to Martin Luter King maszerował na Waszyngton, gdzie wygłosił swoje słynne przemówienie, ze słynnymi słowami: I have a dream that my four little children will one day live in a nation, where they will not be judged by the color of their skin but by the content of their character."

Film ukazuje codzienność segregacji rasowej, wobec której dziś nie moglibyśmy spać spokojnie, a która przyjmowana była za wzór dobrych manier i źródło poważania w towarzystwie. Jest historią początkującej dziennikarki, która postanawia poznać perspektywę niań, pokojówek sprzątaczek, kucharek i opowiedzieć ją światu. Historią odwagi pojedynczych osób, które nie bały się mówić o swojej rzeczywistości... i choć historia ta jest fikcją literacką, to lata 60te, zwłaszcza w stanie Missisipi, były miejscem bohaterstwa, o którym należy pamiętać. (Również z uwagi na to, że jest to miejsce gdzie biali rycerze Ku Klux Klanu wciąż istnieją, tworząc stowarzyszenia i głosząc wyższość białej rasy).
Images (1)

Przeglądaj katalog

Współtwórz Katalog Etyki

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani opublikowaniem materiałów w Katalogu Zasobów Etyki, poniżej znajdują się informacje.

Redaktor Katalogu Zasobów - mgr Marek Pawłowski
Kontakt - mpawlowski@etykapraktyczna.pl