Modlitwy za Bobby'ego/ Prayers for Bobby (2009)

Film opowiada historię Bobbiego - młodego homoseksualisty, który robi wszystko by zyskać akceptację głęboko wierzącej matki. Kościół prezbiteriański jednakże nie akceptuje homoseksualizmu i chłopak spotyka się z nietolerancją i odrzuceniem z jej strony. Film powstał na podstawie prawdziwej historii, opisanej w powieści Leroya Aaronsa z 1995 r. pod tym samym tytułem. Opowiada o przemianie jaką może spowodować w człowieku tragiczne wydarzenie wywołane brakiem akceptacji i każe zastanowić się nad etycznym stosunkiem wobec mniejszości seksualnych
reżyseria: Russell Mulcahy
scenariusz: Katie Ford
produkcja: USA
gatunek: Biograficzny, Dramat
Zdjęcia (1)
Recenzje (2)
przezrakoski

styczeń 18, 2012

Bez dwóch zdań - film o homoseksualizmie najlepszy pod każdym względem. Jak zauważył ktoś w poprzedniej wypowiedzi, film R. Mulcahy nie epatuje seksem i wulgarnością, ale błyskotliwie obala stereotypowy, anachroniczny i religijny punkt widzenia. Opowieść obowiązkowa dla każdego, niezależnie od tego, kim jesteśmy (nic dziwnego, że film widziałem na FilmBox Family; dostępny również w rmvb na chomikuj). W filmie zabrakło mi jednak postawy, oceny władz Kościoła - tutaj jedynie "kazanie" pogrzebowe wielebnego, który zganił styl życia Bobby'ego. Najgorsze jest to, że stanowisko Kościoła wobec homoseksualizmu nie jest jednoznaczne: z jednej strony, żeby było współcześnie, JPII ganił zachowania "dewiacyjne", z drugiej idea miłości, miłosierdzia, pomocy i etc. wyłaniająca się z Biblii (bo nie sama skłonność jest zła, ale uczynek, czy jakoś tak). I jeszcze jedno... jedna z najlepszych ról S. Weaver!
przezuzarosa

sierpień 18, 2011

Dodałam ten film nie tylko z uwagi na problem jaki porusza, ale na jego formę. Film nie zawiera scen erotycznych,brutalnych, doskonale nadaje się do pokazania nawet w gimnazjum. Poprzez prostą fabułę przekazuje kilka istotnych informacji, ale przede wszystkim dużą dawkę emocji, którą w młodym człowieku wywołuje brak akceptacji. Choć akcja filmu rozgrywa się w latach 80tych problem nietolerancji wobec homoseksualizmu wciąż jest niezwykle żywy w chrześcijańskich środowiskach Stanów Zjednoczonych, a także w Polsce. Tutaj mamy jedną z tysięcy osobistych historii osoby wychowanej w określony sposób, która kończy się z jednej strony tragicznie, z drugiej optymistycznie, bo z tragedii płynie przynajmniej jakaś nauka. Dobry film dla tych, dla których kościół, czy wiara są istotną częścią życia.

Wyślij recenzję»

Przeglądaj katalog

Współtwórz Katalog Etyki

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani opublikowaniem materiałów w Katalogu Zasobów Etyki, poniżej znajdują się informacje.

Redaktor Katalogu Zasobów - mgr Marek Pawłowski
Kontakt - mpawlowski@etykapraktyczna.pl