"The Box" - "Pułapka" (2009)

Film inspirowany myślą J. P. Sartre'a: "Do ostatniej komory można wejść na dwa sposoby. Wolnym albo nie. Wybór należy do nas". Wyobraź sobie, że możesz otrzymać 1 mln dolarów. Wystarczy, że jedynie naciśniesz przycisk pudełka, który spowoduje śmierć jednej osoby gdzieś na świecie. Nie wiesz, kto to może być. Dziecko? Bezdomny? Matka i żona? Gwałciciel? A może ktoś z twojej rodziny, bliskich osób?

Historia Arthura i Normy Lewisów, których odwiedził dziwny św. Mikołaj i zaproponował wątpliwie moralną "usługę". Małżeństwo zostaje postawione przed trudnym wyborem, tym bardziej, że małżeństwo znajduje się w trudnej finansowo sytuacji: Arthur nie zdał testów na awans zawodowy w NASA, a Norma została poinformowana o planowanych zwolnieniach w szkole - co przekreśla szansę na operację jej stopy. Naciśnięcie guzika może zagwarantować bezpieczną przyszłość i rozwiązać wszystkie problemy. Warto jednak podkreślić, że rodzina do ubogich nie należy: mieszkają w luksusowej willi, posiadają superauto i żyją w dostatku. Rezygnacja z zaoferowanej kwoty 1 mln dolarów sprowadziłaby jedynie życie Lewisów na normalny, naturalny tor: - Będziemy musieli ograniczyć wydatki - mówi Norma. Jednak ta sama Norma zrywa zakazany owoc, a po chwili słychać strzał...

Co Ty byś zrobił w takiej sytuacji? Dla deontologa wybór byłby jednoznaczny: nie, bo świadome spowodowanie czyjeś śmierci jest po prostu złe. Co na to utylitaryści? W ostatecznym rozrachunku mamy przyrost dobra nad złem. Z jednej strony gwarancja szczęśliwego życia rodziny, operacja stopy, być może rodzina podzieliłaby się z "wygraną" kwotą z ubogimi. Z drugiej strony śmierć tylko jednej, nieznanej (to założenie) jednostki.

Masz wybór. Decyduj.
Typ
Język
Film z Youtube
Zdjęcia (1)

Przeglądaj katalog

Współtwórz Katalog Etyki

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani opublikowaniem materiałów w Katalogu Zasobów Etyki, poniżej znajdują się informacje.

Redaktor Katalogu Zasobów - mgr Marek Pawłowski
Kontakt - mpawlowski@etykapraktyczna.pl