Tomasz Kąkol

Kilka uwag w sprawie kryterium genetycznego w sporze o (nie tylko) aborcję

Tekst jest polemiką z głównymi tezami artykułu M. Rutkowskiego, Kryterium genetyczne w sporze o aborcję. Autor uważa, że nie sposób skutecznie krytykować argumentu genetycznego przeciwko aborcji w oparciu o twierdzenie, że nie jest możliwa moralnie neutralna definicja człowieczeństwa. Dowodzi również, że argument genetyczny można by obronić przed niektórymi zarzutami, gdyby rozpatrywać ludzkie zarodki nie z punktu widzenia tradycyjnej ontologii substancjalistycznej, lecz z punktu widzenia ontologii procesualistycznej.

Artykuł zawiera ponadto kilka zarzutów natury formalnej; między innymi, że w argumentacji przeciwko kryterium genetycznemu Rutkowski używa terminów emotywnych oraz, że nie jest do końca jasne, jak rozumie on identyczność zygoty i dorosłego człowieka. Pokazuje też, jak niebezpieczne może być twierdzenie o braku jednoznacznej definicji „ludzkiego materiału genetycznego”.

Jak cytować:

Tomasz Kąkol, Kilka uwag w sprawie kryterium genetycznego w sporze o (nie tylko) aborcję, Etyka Praktyczna (2) 2011, s.78-84, http://etykapraktyczna.pl/pismo/numer-2/kilka-uwag-w-sprawie-kryterium-genetycznego-w-sporze-o-nie-tylko-aborcję

>