Prof. Jeff McMahan - kim jest?

Begina Sławińska

14 maj 2011

Już od poniedziałku rusza Międzynarodowa Konferencja "Etyka zabijania" 2011. Zapraszam do zapoznania się z biogramem naszego gościa specjalnego!

Jeff McMahan jest profesorem filozofii na Uniwersytecie Rutgers w New Jersey, w Stanach Zjednoczonych, a także prowadzi badania naukowe w Centrum for Human Values na Uniwersytecie Princeton.

Od 2009 roku jest wyróżnionym pracownikiem naukowym w Uehiro Centre for Practical Ethics, Uniwersytetu w Oxfordzie. Tytuł licencjacki (Summa cum Laude) z Literatury Angielskiej otrzymał w 1976 roku na Uniwersytecie of the South (Sewanee). W 1978 roku, jako stypendysta Cecila Rhodes’a, studiował filozofię, politykę oraz ekonomię w Collage’u Corpus Christi na Uniwersytecie w Oxfordzie, a w 1983 roku obronił tam tytuł magistra. Studiował również w Collage’u St. John na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie zajmował się badaniami naukowymi jako Research Fellow. W 1986 roku otrzymał tam tytuł doktora filozofii za pracę „Problemy teorii populacji”; jego promotorem był znany filozof Bernard Wiliams.

Jeff McMahan jest autorem ośmiu książek, m.in. jego „Etyka zabijania”, opublikowana w roku 2002 przez Oxford University Press, została powszechnie uznana, m.in. przez Biuletyn Etyki Medycznej. Jest autorem ponad dziewięćdziesięciu artykułów naukowych, a także posiadaczem wielu nagród oraz stypendiów naukowych. Jeden z recenzentów przedstawił McMahana jako „jednego z czołowych współczesnych amerykańskich etyków”.

Był gościem wielu placówek naukowych na całym świecie, m.in. California Institute of Technology, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Harvarda, Uniwersytetu Sztokholmskim, Uniwersytetu Stanforda, Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie, Universidad Torcuato di Tella w Buenos Aires, Uniwersytetu Sheffield w Wielkiej Brytanii.

Jest redaktorem lub członkiem rady naukowej wielu pism naukowych, a także recenzentem dla światowych wydawnictw naukowych, tj. Blackwell Publisher, Oxford University Press, Cambridge University Press, Columbia University Press. Jego zainteresowania obejmują etykę praktyczną, etykę normatywną, filozofię polityczną oraz teorię praw.