Za nami pierwsza konferencja organizowana  przez nasz portal. Międzynarodowa konferencja „Etyka zabijania” odbyła się 16-17 maja na Wydziale Humanistycznym US. Gościem specjalnym konferencji był światowej sławy ekspert specjalizujący się w problematyce etyki zabijania, w szczególności etyki wojny, autor książki The Ethics of Killing, prof. Jeff McMahan z Rutgers University.

Tematyka konferencji:

Obrady referentów podzielone zostały na trzy sekcje tematyczne: Sekcję Bioetyki, Sekcję Etyki Społecznej oraz Sekcję Etyki w Religii, Kulturze, Literaturze, a w każdej z nich można było wyróżnić poszczególne grupy zagadnień, które były szeroko dyskutowane przez uczestników (również podczas przerw, obiadów i bankietu) . W Sekcji Bioetyki pojawiły się wystąpienia   związane z zagadnieniami: statusu moralnego, aborcji, tożsamości osobowej czy sytuacji granicznych związanych z chorobą i umieraniem. altPodczas Sekcji Etyki Społecznej poruszano kontrowersyjne tematy związane z konfliktami zbrojnymi, terroryzmem, torturami ale także pojawiły się referaty dotyczące etyki praw zwierząt. Jak nietrudno się domyślić ostatnia z sekcji charakteryzowała się niezwykłą różnorodnością tematyczną poruszając kwestie takie, jak problem aborcji czy eutanazji w różnych kulturach, po bardziej abstrakcyjne pytania dotyczące uniwersalności norm moralnych.

Na naszej stronie wciąż dostępne są abstrakty wystąpień uczestników konferencji (http://etykapraktyczna.pl/index.php?option=com_k2&view=item&task=download&id=30&Itemid=540) , ale planowane są również publikacje artykułów pokonferencyjnych w kolejnych numerach czasopisma naukowego Etyka Praktyczna (polecam najnowszy numer: http://etykapraktyczna.pl/pismo/numer2, w którym znajdziemy m.in. tłumaczenie artykułu głównego gościa konferencji).

Z uwagi na to, że nie mogłam uczestniczyć we wszystkich sesjach i wszystkich referatach (czego bardzo żałuję), uwaga moja skierowana była na Sekcję Bioetyki (pierwszego dnia konferencji) i Sekcję Etyki Społecznej (drugiego dnia konferencji). W ramach pierwszej sekcji na szczególną uwagę moim zdaniem zasługiwał m.in. referat dr Joanny Różyńskiej pt. Badania naukowe na embrionach i argument z potencjalności. Dawno nie słyszałam tak dobrego referatu, który z jednej strony zawierał bardzo przystępnie podaną kompilację współcześnie omawianych argumentów z potencjalności, z drugiej bardzo dobrze przygotowaną i zreferowaną bazę empiryczną, odnoszącą się do najnowszych badań z zakresu embriologii. Jeśli dobrze pamiętam, wnioskiem referatu było uznanie, że do ok. 16 dnia po zapłodnieniu nie da się bronić zarodka (np. przed możliwością aborcji) na gruncie argumentów z potencjalności. (dr Różyńska jest autorką książkiOd zygoty do osoby. Potencjalność, identyczność i przerywanie ciąży”). Warte uwagi były też referaty dotyczące argumentów genetycznych przeciw aborcji, a konkretnie przypadku bliźniąt monozygotycznych, których autorzy dr hab. prof. US M.Rutkowski i dr T.Kąkol kontynuowali polemikę rozpoczętą na łamach naszego czasopisma (nr 1 i 2) i bloga (http://etykapraktyczna.pl/blog/etyka-medyczna/aborcja/aborcja-blizni%C4%99ta-monozygotyczne.html)

Drugiego dnia miałam szansę wygłosić własny referat pt. Zabijanie zwierząt. Przedstawiłam w nim argument przeciwko zabijaniu zwierząt opracowany m.in. w oparciu o esej „Śmierć” Thomasa Nagela. Wystąpienie rzecz jasna spotkało się z krytyką nawiązującą do znaczenia zabicia istoty, która nie zdaje sobie sprawy z tego co traci,  z tego jaką wartość ma życie. (Starałam się bronić tezy, że życie dla zwierząt jest waaltrtością instrumentalną wobec ich teraźniejszych preferencji, a dla zakazu ich zabijanie nie musi być konieczne, by były one świadome tego czym i jak istotne jest życie). Z uwagi na problematykę, którą się zajmują niezwykle ciekawe okazały się dla mnie referaty: dr Krzysztofa Saji (który pokazał, dlaczego przeciętny wegetarianin postępuje moralnie gorzej niż osoba, która z produktów odzwierzęcych spożywałaby jedynie umiarkowane ilości wołowiny, a zarazem utwierdził mnie w przekonaniu, że weganizm jest najrozsądniejszym wyjściem, jeśli chce się dbać o interesy i prawa zwierząt), oraz referat mgr Darii Schetz pt. Wpływ diety wegetariańskiej na organizm ludzki a decyzje żywieniowe, który był bardzo dobrym podsumowaniem szkodliwego wpływu nadmiernego spożycia mięsa, oraz obaleniem mitów dotyczących wegetariańskiego i wegańskiego sposobu odżywiania się.

Rozważania dr Saji można przeczytać na naszym blogu (http://etykapraktyczna.pl/blog/etyka-ekologiczna/gatunkowy-szowinizm/beefizm-vege-utylitaryzm.html oraz http://etykapraktyczna.pl/blog/etyka-ekologiczna/gatunkowy-szowinizm/etyka-wyzwolenie-ryb.html) . Mam również nadzieję, że wkrótce będzie dostępna na naszej stronie prezentacja mgr Schetz.

Dużym zaskoczeniem dla mnie był referat mgr Moniki Gmurek,  którego tytuł: Pomiędzy logiką władzy a jej ekscesami nie sugerował (bynajmniej dla mnie)podjęcia niezwykle interesującej tematyki, jaką jest stosowanie tortur, które prelegentka uznała za nie możliwe do uzasadnienia (m.in. odwołując się do braku skuteczności takich metod i empirycznych przykładów dotyczących np. słynnego składania fałszywych zeznań przez torturowanych więźniów bazy Guantanamo).

 Prof. Jeff Mc Mahan:

prof. Jeff McMahanPodczas konferencji miały miejsce dwa wykłady naszego głównego gościa, prof. Jeffa Mc Mahana, które były wykładami otwartymi, tłumaczonymi na język polski. Oczywiście wizyta profesora spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Na samym wykładach obecnych było za każdym razem ok. 80-100 osób oraz licznie pokazały się media. Gazeta Wyborcza korzystając z okazji przeprowadziła wywiad z profesorem: http://wyborcza.pl/1,75477,9631039,Ben_Ladena_trzeba_bylo_schwytac.htmlNa naszej stronie znajdują się już liczne publikacje autorstwa Jeffa Mc Mahana (udostępnione  specjalnie dla nas przez profesora), a wkrótce udostępnimy nagrane podczas konferencji wykłady oraz przeprowadzony przez Beginę Sławińską bardzo ciekawy wywiad, w którym padają pytania dotyczące etyki wojny, pacyfizmu, ale także dowiecie się dlaczego prof. McMahan jest wegetarianinem. Podczas konferencji profesor uczestniczył w obradach sekcji (miał przy sobie tłumaczkę, która doskonale radziła sobie z przekładaniem treści wystąpień), zadawał pytania, oraz dyskutował podczas przerw, obiadu i bankietu z uczestnikami.

Kwestie organizacyjne:

Wydaje mi się, że pod względem organizacji konferencja wypadła dobrze. Może naszym błędem było nie zamieszczenie „znaków drogowych” wskazujących jak dotrzeć do  Sali Rady Wydziału, oraz na poszczególne sekcje, za co uprzejmie przepraszam. Obrady sekcji były otwarte dla wolnych słuchaczy w związku z czym można było liczyć na ciekawe pytania osób z poza kręgu akademickiego. Wielu uczestników zadawało też pytanie o drukowaną publikacją pokonferencyjną. Już dawno ustaliliśmy, że czasopismo Etyka Praktyczna będzie tak jak Diametros czasopismem internetowym, co gwarantuje dużo większy zasięg, niż drukowanie kilkudziesięciu tomów, co wiąże się z znacznym wzrostem kosztów. Ponadto czasopismo internetowe pozwala na ściąganie interesujących nas artykułów, bez konieczności zakupu całego tomu, co moim zdaniem jest bardzo ważne dla naukowców, których pułki uginają się od książek, kser i czasopism itd.

            Podsumowując, konferencję uważam za niezwykle udaną. Mam nadzieję, że uda nam się utrzymać współpracę z referentami oraz zachęcić ich do licznych dyskusji, oraz zamieszczania swoich artykułów, refleksji na łamach naszego czasopisma, czy blogów (naukowego i publicystycznego).

alt                                 
Zdjęcia z konferencji są auorstwa dr Krzysztofa Hubaczka (http://www.foto.hubaczek.pl/)