Warsztaty wojenne w Oxfordzie i ja

Dodane przez w w Wojna i Interwencja wojskowa

Prawo i moralność wojny często znajdują się na odległych sobie biegunach. Wyznaczone przepisy prawne głoszą bowiem coś odwrotnego niż etyka wojny - najbardziej znanym przypadkiem takiej rozbieżności jest problematyka odpowiedzialności moralnej na wojnie, czyli tego, kto jest prawowitym celem ataku na wojnie. Status prawny walczącego mają osoby, które spełniają określone warunki (np. noszą mundur wojskowy i broń), natomiast status walczącego w etyce wojny nie zależy od tego typu wyznaczników. Prawnicy i etycy ten sens prawny i moralny postrzegania problematyki bycia odpowiedzialnym moralnie na wojnie starają się ze sobą pogodzić. Między innymi tą sprawą zajmą się czołowi przedstawiciele obu dziedzin na Spotkaniu Grupy Wojennej ELAC (ELAC Oxford War Group Meeting) na Uniwersytecie w Oxfordzie, w dniach od 1-2 września 2011. Mnie również dosięgnął zaszczyt uczestnictwa w tym spotkaniu - dzięki zaproszeniu prof. Jeffa McMahana (Rutgers University, USA). Pozostała problematyka spotkania to: współpraca prawników i etyków, czy sobie wzajemnie przeszkadzamy, czy pomagamy; rola etyki w instytucjach militarnych; bezpośrednie uczestnictwo w działaniach wojennych a wina.

Referentami będą m.in. David Rodin (kliknij tutaj aby usłyszeć jego wykład nt. etyki wojny i konfliktu), George Fletcher, Victor Tadros, Janina Dill, David Luban, Charles Garraway i Larry May. Nie zabraknie oczywiście Jeffa McMahana. Wykłady oraz dyskusję odbywać się będą w przeuroczym oxfordzkim collegu Merton, w którym znajduje się Instytut Filozofii. Spotkanie wspierają także University of Oxford Law Faculty, Department for Politics and International Relations and the Society for Applied Philosophy.

Wierzę, że spotkanie to przywiedzie nas do wielu ciekawych konkluzji. Na moim blogu Etyki Praktycznej znaleźć będziecie mogli sprawozdanie ze spotkania oraz (mam nadzieję) abstrakty wykładów oraz zdjęcia. Śledźcie portal!

Merton College Oxford
Magister filozofii, etyk. Specjalizacja: etyka wojny i interwencji wojskowych. Zainteresowania: filozofia społeczna i polityczna, bioetyka, neuroetyka.
Obecnie pracuję dla Blackwell UK Ltd. i odbywam kurs Applied Ethics na Oxford University.
Spodobał Ci się artykuł? Subskrybuj biuletyn i podziel się z innymi!
URL Trackback dla tego wpisu na blogu

Komentarze

Blog Naukowy Etyk Praktycznej

Aktywne grupy

Brak aktywnych grup.