My brain made me do it!

Dodane przez w w Recenzje

Znacie to uczucie, kiedy wchodzicie do księgarni pełniej książek i macie ochotę przytulić regały? Ja dzisiaj tak miałam wchodząc do Blackwella w Oxfordzie. Poza tym zapach druku i drewna jest wprost przepiękny... Po odwołaniu wykładów ELACu postanowiłam nie marnować dnia i zaszłam do księgarni - obiecałam przecież podzielić się z Wami nowościami wydawniczymi!

Niektóre wymienione przeze mnie w tym wpisie książki nie będą takimi aż nowościami, jednak dla mnie są nimi bo dopiero co się z nimi zapoznałam- zatem w pewnym sensie są nowościami, prawda?!

Pierwszą książką, która wpadła mi w ręce - dzięki koledze z Kanady, który mi ją w nie wrzucił po przejrzeniu regału: Medicine, hasło: Neurosciences - była "Bioethics and the Brain" Waltera Grannona (2007). Przyznam się, że najbardziej zwróciłam uwagę na rozdział poświęcony wolnej woli i odpowiedzialności moralnej, a bardziej poczucia braku odpowiedzialności spowodowanej uszkodzeniami mózgu. Zachęcam do zapoznania się z tą pozycją jeżeli jeszcze nie mieliście okazji. Autor w bardzo drobiazgowy sposób stara się nas zapoznać z tajnikami pracy mózgu w odniesieniu do spraw bioetycznych, filozoficznych. Niesamowita sprawa!

Pozostając w tematyce neuroetycznej polecam również książkę E. J. Sternberg, "My brain made me do it. The rise of neuroscience and the threat to moral responsibility" (2010), którą dzisiaj odnalazłam pod hasłem Ethics/Moral Sciences, regał: Philosophy.  Książka w podobny sposób, co poprzednia próbuje "ugryźć" tematykę etyczną poprzez neuronauki. Nie ukrywam, że ostatnimi czasy bardziej jestem zafascynowana odkryciami neurobiologów pod tym kątem. 

alt

Może nie tak etycznie ale polecę jeszczę książkę z regału: Medicine, "The Brain that changes itself" Normana Doidge'a. Zachwyciła mnie tak jak książka Damasio "Błąd Kartezjusza" albo Oliviera Sacksa o mężu mylącym żonę z kapeluszem. Doktor nauk medycznych, psychiatra, N. Doidge, wykazuje w swej książce, jak pozytywne myślenie może wpłynąć na odnawianie się mózgu!

Na sam koniec coś dla miłośników odszukiwania tematów etycznych w filmach! W tym roku wydano książkę Jones i Voice " Ethics at the cinema". Znajdziecie w niej ciekawe omówienia filmów pod względem etycznym. Książka także, z tego co zauważyłam, zabiera się za omówienie ogólnego odnajdywania etyki jako takiej w filmach i kinie. Ciekawa lektura - zachęcam!

Pozdrawiam z ulicy George Street w Oxfordzie, gdzie właśnie ustawiono pięknie oświetloną choinkę. 

 

Magister filozofii, etyk. Specjalizacja: etyka wojny i interwencji wojskowych. Zainteresowania: filozofia społeczna i polityczna, bioetyka, neuroetyka.
Obecnie pracuję dla Blackwell UK Ltd. i odbywam kurs Applied Ethics na Oxford University.
Spodobał Ci się artykuł? Subskrybuj biuletyn i podziel się z innymi!
URL Trackback dla tego wpisu na blogu

Komentarze

Blog Naukowy Etyk Praktycznej

Aktywne grupy

Brak aktywnych grup.