Kiedy powstaje istota ludzka?

Dodane przez w w Aborcja

Są podstawy, aby twierdzić, że w trakcie zapłodnienia nie zostaje powołana do istnienia istota ludzka w znaczeniu biologicznym. Zdarzenie to ma miejsce dużo później. Biorąc pod uwagę wszystkie najważniejsze i konieczne kryteria, jakich używa się w celu ustalenia, czy mamy do czynienia z żyjącą istotą ludzką, można dojść do wniosku, że początek jej życia następuje prawdopodobnie dopiero kilka miesięcy od powstania jednokomórkowej zygoty.

Takiego przekonania broni prof. USz Mirosław Rutkowski w swojej najnowszej książce Kiedy powstaje istota ludzka? Aborcja i doświadczenia na zarodkach. Zapowiada się bardzo treściwie i interesująco, tym bardziej, że autor poddaje etycznej analizie najnowszą wiedzę z embriologii. Spis treści przedstawia się następująco:

Wstęp; Kryterium genetyczne; Przechodniość ocen i kwestia identyczności; Tożsamość gatunkowa; Wartość materiału genetycznego; Rozwój prenatalny; Wyjątkowe znaczenie zapłodnienia; Ciągłość rozwoju; Argument z moralnej dyskwalifikacji; Organizm ludzki; Cechy konstytutywne; Początek istnienia; Funkcjonowanie mózgu jako konieczny warunek statusu moralnego; Podział oraz łączenie się zarodków; Bliźnięta monozygotyczne; Ludzkie chimery; Co z tego wynika?; Problem braku indywidualności; Znaczenie indywidualizacji; Totipotentność; Zróżnicowanie komórkowe; Podzielność

Książkę można nabyć w księgarni wydawnictwa Universitas - Kiedy powstaje istota ludzka?

Spodobał Ci się artykuł? Subskrybuj biuletyn i podziel się z innymi!

Komentarze

Blog Naukowy Etyk Praktycznej

Aktywne grupy

Brak aktywnych grup.