Nowości na stronie Etyki Praktycznej

Dodane przez w w Strona internetowa EP

Ostatnio wprowadziłem dużo ważnych nowości na stronie EP. Ten wpis jest jedną z nich. Myślę, że znacznie uatrakcyjnią one kożystanie ze strony. Poniżej krótko opiszę powstanie Bloga Społeczności, Galerii Etyków Polskich, Katalogu filmów o etyce, oraz nowego menu strony.

Podział strony ze względu na odbiorców

Nowe menu na stronie Etyki Praktycznej

Do tej pory nawigacja strony ustawiona była ze względu na funkcje strony (Pismo, Blog, Galeria filmów, Społeczność, itd.). Postanowiłem jednak ułatwić Wam korzystanie z EP i podzielić zasoby ze względu na zainteresowania odbiorców. Oprócz znanej już struktury menu pojawił się też duży podział na: Etyka na uniwersytecie, Etyka w szkole, Społeczność etyki. W poszczególnych działach kryją się najważniejsze zasoby przeznaczone dla wybranych odbiorców.

Blog Społeczności Etyki Praktycznej

Blog Społeczności Etyki Praktycznej

Ponieważ kilka osób pytało nas czy jest możliwość publikowania na Blogu EP notek o mniej naukowym charakterze niż to było dotychczas, postanowiłem stworzyć szansę na pojawienie się na EP blogosfery społecznościowej. Powstał więc drugi blog, który nazwałem Blog Społeczności EP (może macie pomysł na lepszą nazwę?). Na stronie istnieją więc teraz dwa typy blogów:

 • Blog Naukowy EP
 • Blog Społeczności EP

Pierwszy z nich pozostaje przestrzenią dość surowo recenzowaną i moderowaną. Drugi natomiast będzie zbiorem autorskich, prywatnych blogów osób, które są chętne do pisania o sprawach etyki. Blog można stworzyć samemu w Panelu, podając m.in. jego tytuł i opis. Następnie można już przejść do publikowania swoich wpisów.

Blogi Społecznościowe nie będą moderowane przez redakcję EP. Również akceptacja komentarzy zależna jest wyłącznie od autorów wpisu. Wpisy na Blogu Społecznościowym nie będą automatycznie publikowane na głównej stronie EP, a jedynie na podstronie społeczności. W przyszłości jednak planuję promować najlepsze wpisy autorskie również na stronie głównej.

Obecnie nie każdy zarejestrowany użytkownik strony ma możliwość utworzenia swojego bloga. Jeśli jesteście zainteresowani pisaniem, zachęcam abyście dali mi znać.

Galeria Etyków Polskich

Galeria etyków polskich

Galeria Etyków PolskichRozpoczęliśmy tworzenie Galerii Etyków Polskich. Mamy nadzieję w przyszłości umieścić tam profile wszystkich osób, które publikują teksty poświęcone etyce. Obecnie w galerii znajduje się większość profesorów i kierowników Zakładów etyki polskich uniwersytetów. Lista jest oczywiście niekompletna, jednak od czegoś trzeba zacząć. Galeria będzie spełniać kilka funkcji:

 • przedstawia w jednym, zwartym miejscu środowiska etyków polskich;
 • po kliknięciu na dane nazwisko pojawią się publikacje książkowe danej osoby;
 • istnieje możliwość samodzielnego umieszczenia oraz pobierania artykułów naukowych czy prezentacji multimedialnych danej osoby (jeśli oczywiście wyraziła ona zgodę na umieszczenie swoich publikacji w zasobach EP).

Działamy powoli. Jednak swoich publikacji użyczył nam już prof. Marek Wichrowski (najbardziej kompletny obecnie profil). Również katalog publikacji prof. Jana Hartmana powinien być niedługo kompletny.

Gorąco zachęcam zarejestrowanych użytkowników EP do umieszczania nowych nazwisk lub opublikowanych książek o etyce profesorów, którzy mają już swoje miejsce w katalogu etyków. Dodawanie nowych zasobów jest bardzo łatwe i sprowadza się do zalogowania i wypełnienia odpowiednich formularzy na stronie.

Katalog filmów poświęconych dylematom etycznym

Filmy o dylematach etycznychW katalogu zasobów EP stworzyłem też dział w którym można umieszczać i przeglądać filmowe produkcje fabularne czy dokumentalne, które poruszają jakiś ważny problem moralny. Celem jest stworzenie posegregowanej bazy filmów opowiadających o ważnych kwestiach etycznych. Będzie to wartościowy zbiór dla nauczycieli etyki jak również dla każdej osoby, która przygodę z etyką chciałaby zacząć od dobrego filmu.

Do informacji o filmie dodawać można zwiastuny, użytkownicy mogą wysyłać recenzje i wydawać swoje oceny. Jeśli znacie jakieś ciekawe filmy na temat dylematów etycznych, zachęcam do umieszczania o nich informacji w katalogu.

Tym razem to na tyle. Jeśli macie jakieś sugestie, czekam na Wasze komentarze.

Oznaczone w: nowości na EP
Adiunkt w Zakładzie etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor książki Język etyki a utylitaryzm. Filozofia Moralna R.M.Hare'a
Spodobał Ci się artykuł? Subskrybuj biuletyn i podziel się z innymi!

Komentarze

 • Urszula Zarosa
  Urszula Zarosa sobota, 02 kwietnia 2011

  mgr

  Bardzo przydatne nowości. Zmieniłabym jedynie czcionkę w podziale strony, gdyż brakuje w niej "ś""ć" co rzuca się w oczy, czcionka też wydaje mi się zbyt frywolna, wybija się z przykładnego formatowania całej reszty, ale może to dobrze. Poza tym strona powoli nabiera rozpędu i jest to godne podziwu :)

 • Krzysztof Saja
  Krzysztof Saja sobota, 02 kwietnia 2011

  Czcionki i inne

  Wiem że czcionkę trzeba zmienić. Ale ona mi się dość podoba, tylko nie ma polskich znaków. Niedługo to naprawię. Chciałbym wizualnie rozróżnić Blog Społecnzościowy (jaką tu nazwę dać) od Bloga Naukowego

 • Urszula Zarosa
  Urszula Zarosa sobota, 02 kwietnia 2011

  mistake

  P.S. Zamiast tytułu wpisu, wpisałam tytuł- wykształcenie :) I jeśli mogę coś zasugerować, to nie wiem jak można skasować swój wpis na blogu społeczności, albo go edytować ;)

 • Krzysztof Saja
  Krzysztof Saja sobota, 02 kwietnia 2011

  Tytuł komentarza...

  Muszę niestety również tłumaczyć plik tego komponentu do blogowania na język polski. Stąd jakiś czas będzie miszmasz językowy. Tłumaczenie trochę trwa i może wstępnie rodzić dziwne rezultaty. Zmienię ten tytuł na Tytuł komentarza :)

 • Gość
  Grzegorz niedziela, 14 kwietnia 2013

  Literówka ...

  Ten wpis jest jedną z nich. Myślę, że znacznie uatrakcyjnią one kożystanie ze strony.

  Upss - kożystanie -> korzystanie :-)

 • Najpierw zaloguj się a potem wyślij komentarz
Blog Naukowy Etyk Praktycznej

Aktywne grupy

Brak aktywnych grup.