Etyka i urabianie charakterów

Dodane przez w w Utylitaryzm

Oczywiście, że gdyby można było leczyć dorosłych psychopatów, to należałoby to robić, nawet wbrew ich woli i nawet, gdy nie popełnili jeszcze żadnego przestępstwa. Stosuje się tu ten sam argument, jaki wyrażają autorzy „Psychopatologii” w odniesieniu do zaburzeń zachowania u dzieci: „Na dłuższą metę intensywne interwencje, takie jak terapia wielosystemowa, mogą nie tylko poprawić życie dziecka, ale również ocalić życie innych, którzy w końcu mogliby się stać ofiarami dziecka z zaburzeniem zachowania” [Martin E. P. Seligman, Elaine F. Walker, David L. Rosenhan, Psychopatologia, przeł. Joanna Gilewicz, Aleksander Wojciechowski, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2003, s. 387].

Jeśli uznajemy dopuszczalność, a nawet konieczność, przymusowej i prewencyjnej terapii mającej na celu zmianę charakteru określonych osób, to jest to więcej niż dopuszczenie karania osób, które naruszyły czyjąś wolność. Jest to krok unieważniający wartość wolności jednostek jako wartość absolutną. Wolność jednostek jest w interesie większości i tylko dlatego jest ona wartością moralną. Respektowanie tej wartości jest moralnie wymagane, poza wypadkami, gdy korzyści z odwrotnej polityki względem pewnych jednostek przeważają w sposób wyraźny i znacząco korzyści z bezwzględnego poszanowania ich wolności.

 

„Lepiej mniej, ale lepiej” – Włodzimierz Iljicz Lenin, „Prawda” 04 III 1923.

„Dobrze pracować to lepiej pracować” – jedno z haseł PRL.
Spodobał Ci się artykuł? Subskrybuj biuletyn i podziel się z innymi!

Komentarze

 • Krzysztof Saja
  Krzysztof Saja poniedziałek, 25 czerwca 2012

  Klasyczny dylemat

  Zastanawiam się, czy znasz Wacławie kogoś, kto ów klasyczny dylemat między wolnością osobistą a bezpieczeństwem innych ludzi rozstrzygnąłby na korzyść wolności. Chyba nie istnieją tak szaleni liberałowie. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki nakreśliłeś alternatywę, bezpieczeństwo wielu osób będzie ważniejsze niż wolność samodecydowania "psychopaty". Jednak dużo zależy od prawdopodobieństwa owego niebezpieczeństwa. Jeśli bowiem jest tylko 1% ryzyko, że nasz "psychopata" będzie niebezpieczny, czy możemy go pozbawiać autonomii?

 • Gość
  Krzysztof Szonen piątek, 13 lipca 2012

  Lombrosso się mylił

  Autor niestety patrzy na pewne sprawy zbyt wąsko, bo kim jest psychopata? Wiadomo, że psychopatami stają się osoby które mają uszkodzoną pewną część mózgu, skłonności takie również przechodzą genetycznie. To wszystko jednak za mało. Można mieć genetyczne predyspozycje do bycia seryjnym mordercą i nim nie zostać, tak samo jak są ludzie podatni na choroby psychiczne, ale by one się ujawniły muszą zaistnieć również inne okoliczności. Skąd będziemy wiedzieli, że dana osoba jest psychopatą? Obecny stan wiedzy nie pozwala na jednoznaczne, ani nawet przybliżone zdiagnozowanie psychopaty w najmłodszym wieku. Był już jeden Lombrosso, myślę że nie warto powielać błędów przeszłości.

 • Wacław Janikowski
  Wacław Janikowski piątek, 13 lipca 2012

  O przyszłych psychopatach

  Psychopatii nie można diagnozować u dzieci z powodów definicyjnych: zgodnie z systemem diagnostycznym R. D. Hare'a, tj. PCL-R, psychopatami nie są osoby do 18 r. ż.

  U dzieci łatwo diagnozuje się natomiast zaburzenie zachowania (conduct disorder), jak również zaburzenie opozycyjno-buntownicze (oppositional defiant disorder). Oba zaburzenia mają to do siebie, że duży procent (30 do 40) dzieci z CD lub ODD w wieku dorosłym będzie psychopatami lub przynajmniej zakwalifikują się do klasy antyspołecznego zaburzenia osobowości [M. G. Myers, D. G. Stewart, S. A. Brown, Progression from Conduct Disorder to Antisocial Personality Disorder Following Treatment for Adolescent Substance Abuse, „American Journal of Psychiatry” 1998, vol. 155, s. 479-485; D. R. Langbehn, R. J. Cadoret, W. R. Yates, E. P. Troughton, M. A. Stewart, Distinct Contributions of Conduct and Oppositional Defiant Symptoms to Adult Antisocial Behavior: Evidence from an Adoption Study, „Archives of General Psychiatry” 1998, vol. 55, s. 821-829].

  30 do 40 procent to na tyle dużo, że gdyby można było temu ryzyku wyrośnięcia na psychopatę zapobiec przez odpowiednie operacje, należałoby je przeprowadzić u wszystkich dzieci z CD lub ODD. 60 procent dzieci byłoby zoperowanych niepotrzebnie. Ale, jeśli skądinąd rodzaj operacji byłby taki, że nie prowadziłby do uszczerbku na zdrowiu (poza jakimiś minimalnymi skutkami), to należałoby ten koszt ponieść. W efekcie tym 60 procentom dzieci nic by się nie stało. A w przyszłych pokoleniach uchronilibyśmy ludzkość od wielu morderców, gangsterów itp. Oczywiście w takim wypadku wola rodziców nie powinna być brana pod uwagę. Podobnie, jak państwo nie uwzględnia woli rodziców (i słusznie) w wypadku obowiązkowych szczepień ich dzieci.

  Poza tym, nie zauważył Pan, że w tekście piszę o leczeniu DOROSŁYCH psychopatów. Ale dziękuję za wysunięcie i tej kwestii, dzięki czemu miałem właśnie okazję na poszerzenie stanowiska.

 • Gość
  Krzysztof Szonen piątek, 13 lipca 2012

  Nietykalność osobista ma charakter absolutny

  Dziękuję za poszerzenie stanowiska.

  "Podobnie, jak państwo nie uwzględnia woli rodziców (i słusznie) w wypadku obowiązkowych szczepień ich dzieci."

  Należy pamiętać, iż obowiązek szczepień nie oznacza przymusowego ich wykonywania. Rodzice mogą się sprzeciwić temu obowiązkowi, a największe możliwe konsekwencje, to grzywna w maksymalnym wymiarze 500 złotych. Nietykalność osobista (nie mylić z wolnością) ma charakter absolutny i tak powinno pozostać. Obowiązkowe szczepienia są naganne, gdyż powodują nieufność wobec prawa, które zapewnia jednostce zachowanie integralności cielesnej i psychicznej. Przymusowe leczenie dorosłych psychopatów również stoi w sprzeczności z prawem do zachowania integralności cielesnej i psychicznej, zagwarantowanej w Konstytucji RP w postaci przepisów o nietykalności osobistej. Nie można jednostki pozbawić tego prawa, to prawo nie może być nawet ograniczone.

  Nie mamy żadnej pewności, iż psychopata popełni jakąkolwiek zbrodnię. Może stać się idealnym żołnierzem, którego możemy stracić przez niepotrzebny zabieg.

 • Gość
  Świst wtorek, 30 października 2012

  ...

  Właśnie tutaj wypowiadają się psychopaci oczywiście nigdy nie zrozumia że są chorzy

 • Gość
  Świst wtorek, 30 października 2012

  Was trzeba leczć

  ...

 • Najpierw zaloguj się a potem wyślij komentarz
Blog Naukowy Etyk Praktycznej

Aktywne grupy

Brak aktywnych grup.