Obowiązek udzielania pomocy?

0
P.Singer w książce "Życie które możesz ocalić" twierdzi, że mamy moralny obowiązek przeznaczać na pomoc krajom rozwijającym się od 1 do 10% naszych rocznych dochodów. Jeśli tego nie robimy, jesteśmy moralnie winni śmierci niewinnych osób. Czy gdyby rząd nałożył na nas 1%-5% podatek przeznaczony na tworzenie szkół i wspieranie edukacji w najbiedniejszych krajach Afryki i Azji, uważalibyście, że jest to sprawiedliwe?

Share your opinion:

     
 • Replied by Paulina Ławińska on Thursday, April 12 2012, 11:02 am · Hide · #1
  Myślę, że dla wielu ludzi byłoby to niesprawiedliwe.Wiele ludzi uznałoby, że sami nie mają pieniędzy aby zapłacić rachunki, spłacić kredyty i do tego wyżywić dzieci, a mają płacić pieniądzę dla ludzi w jakieś Afryce czy Azji. Inni uznaliby,żeby rząd najpierw zaczął interesować sie tym co się dzieje w kraju i ludziom w kraju pomagał. Nastepnym argumentem może być także fakt, że pomoganie ludziom biednym tylko upewni nas, że w przyszłości urodzi się wiecej ludzi biednych.Wydaje mi sie także, że gdyby rząd nałożyłby na nas ten podatek, ludzie zaczeliby strajkować.
 •  
 • Replied by Karolina Śniadowska on Thursday, April 12 2012, 12:13 pm · Hide · #2
  W pełni zgadzam się z Pauliną. Polacy często nie dają rady utrzymać swojej rodziny za pensję, którą otrzymują. Większości rodaków nie stać na wakacje, nie wspominając o podstawowym wyposażeniu szkolnym dla dziecka. Co by było gdyby do naszych i tak już skromnych wynagrodzeń dołożyć dodatkowo 5% podatku dla ludzi z Afryki i Azji. Ludzie nie mają moralnego obowiązku pomagać innym, to jest tylko dobra wola ludzi, którzy maja dobre serca i chcą pomóc.
 •  
 • Replied by Jowita Sokołowska on Thursday, April 12 2012, 02:01 pm · Hide · #3
  Popieram opinie koleżanek. Jest wielu ludzi w naszym państwie którzy potrzebują pomocy. Najpierw wypadałoby chyba uporać się z najbliższą nam biedą. Poza tym większość ludzi żeby coś osiągnąć i mieć jakieś dobra musi na to zapracować dlaczego więc mieliby zabierać im jakiś % wynagrodzenia za ich prace. Przecież oni za darmo pieniędzy nie dostają. Myślę, że świat powinien ludziom z Afryki czy Azji dać możliwość zarobienia pieniędzy i samodzielnego utrzymania się a nie ofiarowywać im pieniądze czy jedzenie. W ten sposób nic się nie zmieni bo następne pokolenia dalej będą biedne i nie będą potrafiły żyć samodzielnie, w ten sposób będziemy musieli im pomagać cały czas. Będzie to tzw. błędne koło, które zamknie tych ludzi w biedzie na całe życie.
 •  
 • Replied by Kamila Szczerbiak on Thursday, April 12 2012, 04:26 pm · Hide · #4
  Edukacja jest jednym z podstawowych elementów kształcących młode pokolenie, kształtuje od najmłodszych lat wzbogacając kulturę i wiedzę osobistą.Każde państwo przeznacza środki finansowe na ten cel.Nie sądze, żeby Polacy mieli obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania wykształcenia w innych krajach.W każdym państwie dany rząd, ponosi odpowiedzialność za odpowiednie zorganizowanie edukacji w swoim kraju.Nie można rozważać opcji przeznaczenia dochodów, każdego polskiego obywatela na utrzymywanie, czy polepszenie edukacji w Afryce czy Azji, ponieważ najpierw należy udoskonalić system edukacji i kształcenia w naszym państwie, który również wymaga naprawy.Przeznaczając 1%-5% naszych podatków ograniczylibyśmy wydatki na kształcenie dzieci w Polsce, tym samym odebralibysmy możliwość na polepszenie systemu szkolnego.Siłą każdego państwa jest naród dobrze wykształcony, dlatego też nie popieram ideii dofinansowania edukacji w wymienionych krajach, ponieważ odpowiedzialność za kształcenie narodu ponosi dany rząd w danym państwie.Każdy Polak ponosi wydatki na kształcenie w swoim państwie, a nie innym, i to uważam za sluszne:)
  • Paulina Ławińska - more than a month ago
   Też tak myślę, że rząd powinien w pierwszej kolejności mieć na celu dobro państwa i to, żeby nasze dzieci się kształtowały. Pomaganie powinno nie być obowiązkiem, ten kto chce pomóc niech pomaga.
 •  
 • Replied by Andżelika on Thursday, April 12 2012, 05:23 pm · Hide · #5
  Myślę, że to przeznaczenie pieniędzy dla innych Państw, nie powinno być obowiązkiem. Każde państwo ma swój budżet, z którego utrzymywane są różne ośrodki kulturowe, publiczne, takie jak szkoły itp. Uważam, że ofiarowanie tych pieniędzy mogłoby przyczynić się do niższego poziomu wykształcenia. Ponadto jest wielu obywateli, którzy nie mają środków do życia w naszym kraju, można by zająć się biedą w naszym Państwie i zamiast nakładać podatki przymusowe, wprowadzić dobrowolność w wspieranie tych Państw. Zauważmy, że w Polsce poziom szkolnictwa również nie jest na zbyt wysokim poziomie, ponadto wiele małych szkół w małych miasteczkach, wsiach zostaje zamkniętych z powodu braku funduszy. Wszystko to prowadzi do utrudnień dla uczniów, z powodu braku funduszy wiele szkół prowizorycznie naucza swoich wychowanków i przez to mamy wielu specjalistów z tytułem, którzy nie odebrali nauki w szkołach na prawidłowym poziomie. Dlatego też uważam, że pomysł z nałożeniem podatku na naszych obywateli nie jest rozsądny. Wyznaję zasadę, że jeżeli ktoś poczuwa się i ma chęć wesprzeć te kraje, powinien zrobić to dobrowolnie.
 •  
 • Replied by Joanna Uchrońska on Thursday, April 12 2012, 07:24 pm · Hide · #6
  Uważam, że w sytuacji, kiedy w Polsce 11,8% ludzi żyje poniżej minimum ezgystensjanego, a szkoły są źle finansowane, przeznaczanie dochodów wszystkich obywateli na cel wsparcia edukacji w innych krajach, jest niesprawiedliwe. Co więcej, Polska nie jest odpowiedzialna za biedę w Afryce i Azji- tylko byłe państwa kolonialne, które prowadziły politykę polegającą na wyzysku ich z bogactw naturalnych, więc to na nich powinna spocząć moralna odpowiedzialność za ich aktualny stan. Jeszcze musimy zwrócić uwagę na to, że Polska unikając recesji podczas ostatnich zawirowań na rynkach finansowych, nie należy do krajów z wysokim poziomem życia, co za tym idzie, że powinniśmy raczej skoncentrować się na poprawie naszego systemu edukacji, który umożliwi kształcenie specjalistów dzięki czemu przyczynimy się do przyspieszenia naszego wzrostu gospodarczego i bogacenie się państwa. Jeżeli posiadalibyśmy społeczeństwo na wysokim poziomie życia, kwestia wprowadzenia podatku na rzecz innych państw nie powinna być brana pod uwagę, gdyż za taką pomocą powinny być odpowiedzialne organizje pozarzadowe, na które pieniądze sa wpłacane od indywidualnych obywateli, którzy czują wewnętrzną potrzebę niesienia pomocy innym, a nie powinny być to pieniądze przymusowo odbierane wszystkim obywatelom :-)
 •  
 •  
 • Replied by Joanna Uchrońska on Saturday, April 14 2012, 12:30 pm · Hide · #8
  Wywiad z Dambisą Moyo (która zaznaczam urodziła się i wychowała w Afryce) potwierdza moje stanowisko co do kwestii niesienia pomocy. Uważam, że pomoc w Afryce czy Azji nie powinna wyglądać tak, że dajemy im pieniądze na jedzenie czy utrzymanie, lecz w taki sposób, aby mogli się tam samodzielnie utrzymać, np. tworząc tam miejsca pracy. Tak jak w szkole, nie sztuką jest dać komuś ściągnąć na sprawdzianie, tylko nauczyć go, aby sam umiał. Jeżeli pomoc dla Afryki będzie wyglądała tak jak dotychczas czyli przeznaczanie pieniędzy na jedzenie, wodę itd. To ten problem nigdy się nie rozwiąże, ponieważ to do niczego nie prowadzi, nie pomaga się rozwinąć, pozwala jedynie wegetować. Jeszcze jedno, jak afrykański rolnik ma sprzedać swoje zasoby skoro "kilka metrów dalej" rozdawana darmowa żywność itp?
  1 vote by Kamila Szczerbiak
  • Paulina Ławińska - more than a month ago
   No dobrze, ale tak jak już wcześniej pisałam powinniśmy zająć się najpierw pomaganiem ludziom w naszym kraju a nie w Afryce czy Azji. W naszym państwie też brakuje miejsc pracy dla dużej części społeczeństwa, tworząc miejsca pracy u nas w kraju ludzie zacznął powoli stawać na nogi.
  • Joanna Uchrońska - more than a month ago
   Jeżeli przeczytasz mojego poprzedniego posta zrozumiesz, że ja również uważam, iż najpierw powinniśmy pomóc sobie samym, jednak ten post odnosi się raczej do filmiku, w którym wypowiada się Dambisa Moyo- chciałam się ustosunkować do stanowiska osób, które chcą pomagać. Owszem, nikt nie ma prawa im tego zabronić, ale jeżeli już chcą to robić, to niech robią tak aby przyniosło to faktyczną pomoc, która zaowocuje utworzeniem własnego rynku pracy, i umożliwi im samodzielny rozwój. Nie napisałam nigdzie, iż to najpierw Afryce czy Azji mamy pomagać, odnoszę się jedynie do wypowiedzi pani Moyo.
 •  
 • Replied by Paulina Jawoszek on Saturday, April 14 2012, 07:07 pm · Hide · #9
  Nie zgodzę się z opinią koleżanek wyżej.
  Uważam że nałożenie podatku 1-5% byłoby prawidłowe. Może kilka faktów- od roku 2012, najniższa krajowa wynosi 1500 zł, czyli o 8,2% wyższa niż w zeszłym roku. Jeżeli więc obowiązywałoby przekazanie 5%, to i tak bylibyśmy do przodu o 3% (jeśli patrzeć na najniższą krajową). Średnia krajowa również poszła w górę. Zarabiamy więc więcej pieniędzy. Dlaczego nie przekazać stosunkowo małej kwoty na kraje biedne? Nie stalibyśmy się biedni przez oddanie kilku procent, a przyczynilibyśmy się do ratowania życia wielu ludzi.
  poza tym- nie wiem czy doczytałyście- ale jest napisane, że celem byłoby tworzenie szkół, oraz wspieranie edukacji- nikt nie mówi o gotowym przekazywaniu np żywności. Ludzie z Afryki czy Azji byliby lepiej wykształceni, przez co mieliby szersze perspektywy na znalezienie pracy. Czyli byłaby widoczna ta "faktyczna pomoc".
  Poza tym ludzie bardziej wykształceni, mają szerszą wiedzę na niektóre sprawy- np AIDS. Naukowo potwierdzone jest, że najczęściej występuje w krajach słabo rozwiniętych- wiedza tamtejszych ludzi nie jest wystarczająca.
  Czyli przekazując 1%-5% podatku z naszego wynagrodzenia, poprawialibyśmy sytuację ludzi bezpośrednio pod względem życia, jak i poszerzylibyśmy widoki na przyszłość, poprzez dokształcanie tamtych osób.
 •  
 • Replied by Karolina Śniadowska on Saturday, April 14 2012, 07:42 pm · Hide · #10
  Skoro jesteśmy tacy bogaci to po co ograniczać się tylko do Azji i Afryki. :)
  • Paulina Ławińska - more than a month ago
   Właśnie. I zadajmy sobie pytanie kto tak naprawdę więcej zarabia w kraj ? Z tego co się orientuje jest to mały procent społeczeństwa.
  • Paulina Jawoszek - more than a month ago
   Nie zrozumiałam Cię, Paulino :D
   Karolina- Taki był podany przykład. Oczywiście nie widzę przeszkód w ograniczaniu się do tych 2 krajów, ale w ten sposób moglibyśmy zobaczyć czy to wyjdzie i jak będzie się żyło nam- tym "biednym" ;)
  • Paulina Ławińska - more than a month ago
   Chodzi mi o to, że jest to mały procent społeczeństwa który niby zarabia więcej ;) A po drugie zgadzam się z Joanną, że ceny produktów żywnościowych itd poszły bardzo w górę ;) Jeżeli ktoś zarabia dużo proszę bardzo niech pomaga tym krajom, ale nie jest to nasz obowiązek moralny.
  • Kamila Szczerbiak - more than a month ago
   Dla niektórych rodzin przekazanie 1%-5% to dużo, nie można nikomu narzucać z góry,że ma obowiązek tak postąpić,gdyż to jest słuszne i przyniesie pomoc biedniejszym ludziom.To są jedynie suche fakty, dobrze wiemy, że rzeczywistość jest inna..
 •  
 • Replied by Joanna Uchrońska on Sunday, April 15 2012, 10:03 am · Hide · #11
  Może i zarabiamy więcej pieniędzy i najniższa krajowa poszła w górę. Jednakże, wydaje mi się, że powinno się zwrócić uwagę na ceny produktów żywnościowych, ceny paliwa, prądu, gazu itp, które znacznie wzrosły od 2011 roku :D
  1 vote by Andżelika
  • Kamila Szczerbiak - more than a month ago
   Popieram wypowiedź.Wraz z wzrostem najnizej średniej krajowej, nie podniósł sie poziom życia Polaka.Są to jedynie dane statystyczne i nie możemy na tej podstawie mówić, że w Polsce żyje się lepiej.
 •  
 • Replied by Agnieszka Bieńko on Sunday, April 15 2012, 02:58 pm · Hide · #12
  Moim zdaniem Polska powinna włączyć się w pomoc w zwalczaniu ubóstwa na świecie. W stosunku do najbiedniejszych krajów Afryki czy też Azji, Polska jest krajem wyżej rozwiniętym i powinna dążyć do zrównoważonego rozwoju wszystkich krajów, leży to w naszym wspólnym interesie, gdyż ma on gwarantować bezpieczeństwo i globalny wzrost gospodarczy.

  Rozumiem ,że każdy z nas ma jakieś wydatki, opłaty czy tym podobne. Faktem jest to, że znaczenie podrożały ceny produktów spożywczych oraz paliwa ale czy ten 1% to na prawdę aż tak dużo? Przecież nie poświęcamy nie wiadomo ile ,poziom naszego życia nie obniży się diametralnie przez przekazanie tego niewielkiego procentu słusznej sprawie. Nie zapomnijmy o tym, że Polska też była beneficjentem w różnych programach rozwojowych (chociażby dotacje unijne), dzięki którym poziom życia w naszym kraju znacznie się poprawił. Bądźmy więc solidarni i pomagajmy również krajom biedniejszym.
  • Joanna Uchrońska - more than a month ago
   Oczywiście, nie mam nic przeciwko pomocy innym, jednak uważam, że to my sami powinniśmy decydować komu i w jaki sposób chcemy pomagać. Sądzę, iż niesprawiedliwym byłoby decydowanie za mnie, że ten 1% mam przekazać akurat na ubogich w Afryce czy Azji. Powtarzam, nie twierdzę, że nie powinniśmy w ogóle pomagać, ale moim zdaniem sami powinniśmy o tym decydować komu chcemy udzielić pomocy. Co do dotacji unijnych, polecam artykuł : http://www.wykop.pl/ramka/643431/prawda-i-falsz-o-dotacjach-z-ue/ szczególnie punkt 5 :) Są tam wyszczególnione i podsumowane koszta dotyczące dotacji unijnych.
 •  
 • Replied by Kamila Szczerbiak on Sunday, April 15 2012, 04:40 pm · Hide · #13
  Każdy ma swoją moralność, i każdy widzi to i odczuwa w inny sposób dla mnie jest to częścią etyczna, wskazującą życie praktyczne, w którym ważne są wybory między dobrem i złem, między sprawiedliwym, a niesprawiedliwym.Są to wartości odbierane przez każdego indywidualnie.W moim odczuciu jest niesłuszne pomagac innym krajom, gdy w Polsce jest wiele ubożałych rodzin, w których dzieci często sa niedożywione, nie mają zapewnionych podstawowych warunków do godnego życia.Rodzice nie są w stanie zapewnić warunków do edukacji swoim dzieci np. nie są w stanie zakupić kompletu książek ,gdyz ceny są zbyt wysokie, przekraczają budżet rodzinny,300-400 zł nawet i wiecej.Nie możemy zapomnieć rownież o rodzinach wielodzietnych,których wydatki sa jeszcze wyższe.Uważam, że przeznaczanie pięniedzy na kształcenie w innych krajach jest sprawą indywidualną i każdy ma wolny wybór na co przeznacza swóje dochody.
 •  
 • Replied by Agnieszka Bieńko on Sunday, April 15 2012, 05:48 pm · Hide · #14
  Mimo, że w Polsce żyje wiele ubogich i wielodzietnych rodzin to nie zapominajmy, że dzieci i tak mają łatwy dostęp do edukacji. Rozumiem, że podręczniki i przybory szkolne są drogie ale przecież nie każdy musi kupować nowy komplet książek. Jest wiele możliwości chociażby ksero czy używane podręczniki. Dziecko w naszym kraju z podręcznikiem czy bez i tak ma szansę i dostęp do edukacji, natomiast w krajach najuboższych wręcz przeciwnie. Myślę, że jeżeli ten 1% byłby kwestią indywidualną każdego człowieka, to ta pomoc byłaby nie wystarczająca i te najuboższe kraje Afryki i Azji nigdy by nie miały szansy na stworzenie szkół, przez co nie mogłyby się rozwijać i stwarzać lepszych warunków życia.
 •  
 • Replied by Karolina Śniadowska on Sunday, April 15 2012, 06:29 pm · Hide · #15
  Agnieszka, w porównaniu z USA, Francją czy Niemcami nasz kraj jest o wiele bardziej mniej rozwinięty. Czy to oznacza, że wyżej wymienione państwa mają obowiązek przeznaczać jakiś procent dochodów na nasz rozwój czy pomoc?
  • Joanna Uchrońska - more than a month ago
   Agnieszko, jeżeli uważasz, że ten 1%(lub więcej) nie stanowi żadnego problemu, to dlaczego by nie pomóc biednym dzieciom z Polski, których rodzice nie mogą zapewnić godziwej wyprawki do szkoły? Używane podręczniki, ksero też kosztują. Co prawda wydaje się mniej pieniędzy, ale dla niektórych rodzin to nadal problematyczna sytuacja.
  • Agnieszka Bieńko - more than a month ago
   Ze względu na to,że dzieci w Polsce mimo biedy mają dostęp do szkoły a dzieci w najuboższych krajach już nie.
  • Kamila Szczerbiak - more than a month ago
   Jeżeli dzieci z rodzin ubogich z Polski mają dostęp do edukacji, to zwalnia to już nas z obowiązku niesienia im pomocy?? Nie możemy slekcjonować dzieci na te które potrzebują bardziej pomocy oraz na te które mniej.Każda rodzina boryka się z własnymi problemami,inaczej sytuacja wygląda w Polsce, a inaczej w Azji, czy Afryce, jednak nie jest to żaden argument.Bieda zawsze będzie biedą, bez względu na kontynent, czy kraj.Uważam,że ciężko jest być obiektywnym w takiej sprawie, gdyż nie doświadczamy na codzień takiego nieszczęścia..
 •  
 • Replied by Agnieszka Bieńko on Sunday, April 15 2012, 06:40 pm · Hide · #16
  Ale mówimy o krajach gdzie nie ma żadnego dostępu do edukacji. W Polsce może ta edukacja nie jest idealna ale w porównaniu do najuboższych krajów Afryki i Azji jest na pewno na wysokim poziomie.
 •  
 • Replied by Andżelika on Sunday, April 15 2012, 08:01 pm · Hide · #17
  Popieram koleżankę Joannę Uchrońską, w stwierdzeniu, że każdy powinien decydować czy chce komuś pomóc. Narzucanie na siłę nie ma sensu. Wiele rodzin w Polsce jest wielodzietnych i utrzymujących się z minimalnej pensji. Te dzieci również mają mniejszy dostęp do środków edukacji, dlatego uważam, że nasz rząd powinien raczej zainteresować się rodakami.!!!
  1 vote by Kamila Szczerbiak
  • Joanna Uchrońska - more than a month ago
   Dokładnie. Polska jest wolnym krajem, więc dlaczego rząd miałby narzucać nam obywatelom oddawania iluś procent dla Afryki lub Azji? Przecież powstają organizacje czy fundacje, które działają na rzecz tych krajów- Mogą się tam wykazać osoby, ktore mają moralny obowiązek udzielania pomocy. Moim zdaniem, lepsza pomocą byłoby prowadzenie sprawiedliwych interesów z tymi krajami, handel, inwestycje. Dzięki temu kraje te miałyby pieniądze,które mogłyby przeznaczyć na szkoły lub edukację dzieci. Przekazywanie przez cały czas pieniędzy może prowadzić to korupcji i innych nieszczęść.
 •  
 • Replied by Marzena Zielińska on Sunday, April 15 2012, 08:58 pm · Hide · #18
  Nie mamy obowiązku udzielania pomocy krajom rozwijającym się. Nikt nie narzucił nam że musimy. Nie czyni to z nas złych ludzi, przechodzących obojętnie obok tragedii jakie dzieją się tym ludziom. Uważam jednak że pytanie powinno brzmieć, czy powinniśmy. Wiele krajów, złączonych chociażby poprzez Unię ma obowiązek pomagać innym krajom np wobec szkód jakie wyrządziły powiedzmy klęski żywiołowe czy patrząc na Grecję jest załamana gospodarczo. Pomagamy bo wiemy że tez dostaniemy od nich pomoc w razie potrzeby. W pomocy im mimo wszystko dbamy w pewien sposób o siebie. Pomoc krajom afrykańskim nie "odwdzięczy się nam" więc ustawiamy ich na drugim planie często udając że ów problem nie istnieje. Według mnie śmierć milionów ludzi na innym kontynencie powinna byc potraktowana jako "klęska żywiołowa" gatunku ludzkiego. To że państwo nie narzuca nam obowiązku płacenia podatku czy wpłacania pieniędzy na konto nie usprawiedliwia nas od przechodzenia obojętnie. Nigdy nie zrozumiemy czyjejś sytuacji póki nie postawimy się w ich miejscu. Mówi się tu że Polska jest biedna i powinno sie pomagać tylko nam, nie mówimy tu o milionach złotych co miesiąc, jak by jeden człowiek mógł przeznaczyć choćby 10 zł rocznie jestem pewna że wskaźnik śmiertelności byłby mniejszy.
  1 vote by Robert
 •  
 • Replied by Joanna Uchrońska on Monday, April 16 2012, 09:20 pm · Hide · #19
  Jak chcesz rozwiązać problem wysokiej śmiertelności w Afryce poprzez dofinansowanie edukacji w tych krajach? Wojny, głod, oraz choroby sa głównymi czynnikami wpływającymi na wysoką śmiertelność. Nawet 1000zł rocznie nie rozwiąże tych problemów. Jeżeli naprawdę chcielibyśmy pomóc tym krajom, jak już to powinniśmy zacząć działać od podstaw- lecz zamiast szkół, powinnismy umożliwić im budowe miejsc pracy, dzieki czemu zmniejszyłoby sie bezrobocie w tych krajach oraz zwiększyłyby sie przychody państw z tytułu podatków przez co sami zaczęliby dofinansowywać edukacje.
 •  
 • Replied by Paulina Ławińska on Tuesday, April 17 2012, 12:14 pm · Hide · #20
  Ja chciałabym jeszcze napisać co sądzi Robert Nozicka o obowiązku pomagania. Według jego teorii praw, jeśli ktoś zdobył jakaś własność, nie uciekając się do nieuczciwych środków, może być upoważniony do posiadania ogromnego bogactwa, podczas gdy inni głodują. Zgadzam się z nim w zupełności, do tego odrzuca on użycie przymusowych środków jak np. opodatkowanie. A możemy jesli ktoś chce pomóc to z własnej nieprzymusowej woli. Więc to nie jest nasz obowiązek moralny. A jeżeli byśmy nie udzielili pomocy, postąpilibyśmy źle, ale mamy do tego całkowite prawo.
  1 vote by Joanna Uchrońska
 •  
 •  
  Replied by Monika Palma on Tuesday, April 17 2012, 03:57 pm · Hide · #21
  Zgadzam się z wypowiedzią Marzeny, oczywiście nie ma takiego obowiązku udzielania pomocy krajom takim jak Azja czy Afryka, a stwierdzenie P.Singera o tym że nie udzielanie pomocy jest równe temu że jesteśmy winni śmierci niewinnych osób jest moim zdaniem przesadne i pochopne. Jednak zadajmy sobie ważne pytanie Czy naprawdę jesteśmy aż tak biednym krajem, aby nie udzielić chociażby takiej niewielkiej pomocy jakim jest nałożenie na nas od 1-5%podatku ? Przecież wyraźnie podane jest, że pieniądze te będą przeznaczone na tworzenie nowych szkół, wspieranie edukacji. Uważam, że jest to jak najbardziej słuszny cel, ponieważ wiąże się z konkretnym działaniem, które przyczyni się do tego, że ludzie w tych krajach będą wykształceni, a więc będą mogli w dużo większym stopniu niż do tej pory zadbać o swój los. Takie wsparcie może okazać się dla tych ludzi jedyną szansą rozwoju i myślę ze po jakimś czasie udałoby się Azję czy Afrykę podciągnąć wspólnymi siłami do takiego poziomu życia, aby w przyszłości mogły same już bez większej pomocy innych krajów funkcjonować i rozwijać się. Nikogo nie zmusimy przecież do udzielenia pomocy finansowej i jak najbardziej rozumiem też fakt, że w Polsce również wiele rodzin oczekuje na taką pomoc, lecz warto zauważyć, że jednak beż żadnego wsparcia innych krajów Azja czy Afryka nie poradzą sobie i problem głodu i śmierci wielu ludzi będzie ciągnął się w nieskończoność.
Your Response
Please login first in order for you to submit comments