Menadżery bibliografii, Google Scholar i Czasopismo Etyka Praktyczna

Dodane przez w w Strona internetowa EP

Ukończyłem właśnie uaktualniać stronę Czasopisma EP dodając do niej kilka istotnych funkcji. W tym momencie nasze pismo jest chyba jedynym pismem filozoficznym w Polsce, które w meta-tagach strony zdefinione ma szczegółowe dane bibliograficzne wszystkich artykułów i jest optymalnie skonfigurowane do tego, aby zostać poprawnie zindeksowane przez Google Scholar.

Meta-tagi definiujące szczegółowe informacje o artykule

Każda podstrona artykułu, a także spis treści numeru, zdefiniowane posiada wszystkie istotne dane, które potrzebne są do wyeksportowania informacji o artykule do coraz popularniejszych menadżerów bibliografii. Jeśli ktoś używa np. Zotero czy Mendeley'a i kliknie, np. na stronę mojego artykułu o minimalizacji cierpienia zwierząt, będzie mógł automatycznie importować informacje o tym artykule wraz z załączonm plikiem pdf do swojej bazy bibliograficznej. Poza tym uaktualiniłem informacje dla autorów o plik w formacie CSL ze zdefiniowanym stylem bibliograficznym naszego czasopisma. Dzięki niemu użytkownicy menadżerów bibliografii bez problemu mogą korzystać z używanego w EP stylu cytowań.  O naszej innowacji dowiedzieli się już także przedstawiciele komercyjnego menadżera bibliografii - Citavi - i zamierzają dodać styl EP do swojego oprogramowania. Jeśli znacie inne czasopismo polskie, które miałoby taką możliwość, z chęcią się z nim zapoznam ;)

Jednak omawiana tu funkcja nie jest istotna tylko dla naukowych "geeków". Umieszczenie w czasopiśmie odpowiednich meta-tagów z danymi bibliograficznymi jest zalecane przez wyszukiwarkę Google Scholar, do której zgłosiłem właśnie nasze pismo. Indeksowanie nowego czasopisma trwa od 4 do 6 tygodni i mam nadzieję, że niedługo wszystkie artykuły EP znajdą się w tej bardzo ważnej bazie (służy ona m.in. do wyliczania indeksu cytowań).

Za inspirację w tej kwestii dziękuję dr Emanuelowi Kulczyckiemu, który w swym ciekawym artykule o menadżerach bibliografii zachęcił mnie do sfinalizowania owych udoskonaleń.

Nowe ulepszenia graficzne i informacjne

Oprócz powyższych zmian dokonanych "pod maską" czasopisma, zmieniłem nieznacznie wizualną i funkcjonalną stronę pisma. Spis treści danego numeru zawiera teraz bowiem możliwość kliknięcia na poszczególne tytuły artykułów, dzięki czemu przejdziemy do podstrony z informacjami np. o poprawnym sposobie cytowania danego artykułu. Ta niewielka zmiana wizualna wygląda tak:

Adiunkt w Zakładzie etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor książki Język etyki a utylitaryzm. Filozofia Moralna R.M.Hare'a
Spodobał Ci się artykuł? Subskrybuj biuletyn i podziel się z innymi!
URL Trackback dla tego wpisu na blogu

Komentarze

 • Tomasz
  Tomasz wtorek, 17 kwietnia 2012

  Tak Trzymać!

  Wzorcowa etyka na stronie o etyce pozwalająca zwiększyć dobra nas wszystkich(czytelników).
  Pełen uznania dla redaktora i redakcji oraz autorów.
  Po żeglarsku: Tak Trzymać!
  Jako były fan nowych technologii(dziś dość sceptyczny, co do sensów jej praktycznego wykorzystania jak i kierunków rozwoju oraz sposobów wykorzystania na przyszłość - dość odległych od pierwotnych idei np. patrz ACTA) cieszę się, że etykapraktyczna ruszyła z miejsca w takim stylu i dogoniła zmany w zakresie moralnym na gruncie szalonego rozwoju technik komunikacji w "dzikim" internecie lub "chmurze";).
  Z wielką przyjemnością prezentuję uczniom wybrane artykuły z Waszej strony i za nie serdecznie dziękuję.
  Pozdrawiam
  Tomasz Jachymek

 • Gość
  Bujak niedziela, 20 maja 2012

  wielkie brawa

  Chciałbym pogratulować pionierskiego dzieła jakim jest utworzenie stylu bibliograficznego. Mam tylko prośbę czy dało by się zaktualizować ów plik o bibliografię?

 • Gość
  Jakub Dziewit niedziela, 08 września 2013

  błędy w stylu

  Witam,
  gratuluję stylu (i przy okazji:popieram prośby o bibliografię), ale chyba wkradł tam się błąd.
  Kiedy cytuje się rozdział z książki to prawidłowo tytuły są kursywą, kiedy jednak cytuje się rozdział z książki kolejny raz (ale nie w następujących po sobie przypisach) to tytuł wyświetla się jako"
  Autor, "Jakiś tytuł...", dz. cyt., s. 111.
  Tymczasem tytuł tutaj powinien chyba być jednak kursywą?

  Niezależnie od tego - kawał dobrej roboty!

 • Najpierw zaloguj się a potem wyślij komentarz
Blog Naukowy Etyk Praktycznej

Aktywne grupy

Brak aktywnych grup.