Szczęście Narodowe Brutto mierzone statusem na Facebooku

Na Facebooku każdego dnia miliony ludzi dzielą się swoimi uczuciami z ludźmi, którzy znaczą w ich życiu najwięcej poprzez aktualizacje statusu. Te aktualizacje są malutkimi okienkami na to, co u innych. Są zwięzłe, treściwe i opisują, co dzieje się w tym tygodniu, dzisiaj albo w tej chwili.

Zebrane razem, aktualizacje te są wyznacznikiem tego jak się razem czujemy. Mierzenie tego jak bogaci, szczęśliwi lub zadowoleni z życia są obywatele jest częścią ruchu Szczęście Narodowe Brutto Jeśli ludzie w swoim statusie używają więcej pozytywnych słów--lub mniej negatywnych słów--wtedy dzień zalicza się do szczęśliwszych niż zazwyczaj. (W celu ochrony Twojej prywatności, nikt z pracowników Facebooka nie czyta Twoich statusów podczas przeprowadzania tego badania; zamiast tego, nasz komputer liczy słowa po uprzednim wykasowaniu wszelkich informacji, które pozwalałyby na identyfikację danej osoby.)

Wykres zawiera wiele wartości. Pierwsza, SNB, przedstawia nasze pomiary Całkowitego Szczęścia Obywateli. Pozostałe dwa, Optymizm i Negatywność reprezentują dwa składniki Szczęścia Krajowego Brutto: stopień, w jakim słowa użyte w danym dniu były pozytywne lub negatywne. Szczęście Krajowe Brutto jest różnicą pomiędzy wynikami pozytywnymi i negatywnymi, chociaż warto zobaczyć je osobno.

Taki sam model jest stosowany osobno dla każdego analizowanego przez nas kraju. Każdy model jest więc kalibrowany niezależnie, co eliminuje problemy wynikające z różnic w populacjach krajów oraz używanych języków. To powoduje, że wykresy są na tyle trafne, na ile to możliwe, jednocześnie uniemożliwiając nam tworzenie znaczących zestawień poziomu szczęśliwości pomiędzy krajami.
Zdjęcia (1)

Przeglądaj katalog

Współtwórz Katalog Etyki

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani opublikowaniem materiałów w Katalogu Zasobów Etyki, poniżej znajdują się informacje.

Redaktor Katalogu Zasobów - mgr Marek Pawłowski
Kontakt - mpawlowski@etykapraktyczna.pl