Siostry Magdalenki / The Magdalene Sisters (2002)

Kontrowersyjny film, który opowiada o działalności zakonnic ze zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Jest to oparta na autentycznych wydarzeniach historia o prowadzonym przez irlandzkie zakonnice zakładzie dla "upadłych" dziewcząt. Przetrzymywane w nim młode kobiety były bezprawnie więzione, codziennie upokarzane, a nawet bite. Niektórym odbierano dzieci. Wszystkie nauczono nienawidzić swego ciała. Film o tym jak daleko można się posunąć w indoktrynacji ideologicznej oraz roli tolerancji społecznej wobec młodych kobiet - wykorzystywanych,dyskryminowanych, niejednokrotnie naiwnych, ale z pewnością niewinnych.
reżyseria: Peter Mullan
scenariusz: Peter Mullan
produkcja: Irlandia, Wielka Brytania
gatunek: Dramat
Zdjęcia (1)
Recenzje (1)
przezuzarosa

sierpień 18, 2011

Do podjęcia tematu zainspirował twórcę film dokumentalny z wywiadami, w których o życiu w zakonie opowiadały jego ofiary. Na Wikipedii (choć nie jest to najlepsze źródło):http://en.wikipedia.org/wiki/Magdalene_asylum - znajdujemy informacje o historii pralni zakonnych, ciężkiej pracy i trudnych do zniesienia warunkach, które kończyły się nawet śmiercią. To bardzo smutna historia, która ujrzała światło dzienne po wielu, wielu latach.
Film ukazuje kilka istotnych problemów etycznych:
1) Kwestia tolerancji w małych społecznościach dla osób łamiących (z własnej i nie z własnej woli) przyjęte zasady i obyczaje. Skrajny konserwatyzm katolickiej Irlandii jest tutaj jaskrawym przykładem jak daleko może zajść podporządkowanie ideologii.
2) Pojawia się zatem kwestia indoktrynacji ideologicznej, kreującej poczucie wstydu i hańby względem osób, które nie przystają do przyjętego schematu.
3)Dyskryminacja nieletnich kobiet - których słowo, wobec słowa mężczyzny, czy rodziców, nie ma najmniejszego znaczenia. Było kiedyś takie powiedzenie "dzieci i ryby głosu nie mają", stosowane żartobliwie przez niektórych rodziców. Tutaj dobrze odzwierciedla ono stosunek do młodych, zagubionych osób, które trudno o cokolwiek obwiniać.
4)Pojawia się problem wykorzystywania seksualnego, który staje się coraz powszechniejszy w kościele katolickim, a któremu zwierzchnicy kościoła czasem biernie się przyglądają.
5) Jest też problem niewolniczej pracy, bez uczciwego wynagrodzenia, w trudnych warunkach fizycznych i psychicznych.

Film naprawdę wart polecenia. Smutny, ale skłaniający do długich i ciekawych dyskusji. No i niestety przedstawiający prawdziwe wydarzenia, co jest też dobrą lekcją historii.

Wyślij recenzję»

Przeglądaj katalog

Współtwórz Katalog Etyki

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani opublikowaniem materiałów w Katalogu Zasobów Etyki, poniżej znajdują się informacje.

Redaktor Katalogu Zasobów - mgr Marek Pawłowski
Kontakt - mpawlowski@etykapraktyczna.pl