- Punkty
- Użytkownik od:
- niedziela, 03 stycznia 2010 13:02
- Ostatnio on-line:
- 11 lat temu
- Profil oglądano:
- 9105 razy
- Typ profilu
- Akademik
Moje recenzje w katalogu
Moje wpisy w katalogu
Czym jest obiecywanie? | 06 listopada 2012 | 2270 odwiedzin |
Moje komentarze
Uczestniczę w wydarzeniach
-
10 MajKonferencje | Gdańsk, UniwersytetOd : piątek, 10 maja 2013 11:00
Do : sobota, 11 maja 2013 11:00 -
25 PaźKonferencje | KrakówOd : wtorek, 25 października 2011 11:00
Do : środa, 26 października 2011 19:00 -
21 WrzKonferencje | Warszawa, Szkoła Główna Handlowa, al. Niepodległości 128Od : środa, 21 września 2011 15:00
Do : czwartek, 22 września 2011 15:00 -
16 MajKonferencje | Szczecin, ul. Krakowska 71/79Od : poniedziałek, 16 maja 2011 11:00
Do : wtorek, 17 maja 2011 20:00 -
11 GruKonferencje | Collegium Novum, ul. Gołębia 24, KrakówOd : sobota, 11 grudnia 2010 14:30
Do : niedziela, 12 grudnia 2010 14:30
Moje artykuły
-
Użycie przemocy w aktach uzasadnionego nieposłuszeństwa
Przeważająca większość teorii nieposłuszeństwa obywatelskiego wyklucza możliwość użycia przemocy zakładając, że osiągnięcie celu, jakim jest zmiana obowiązującego prawa czy podjętej przez władzę decyzji, powinno być dokonane w sposób pokojowy, bez stosowania gwałtu, używania siły, wyrządzania ludziom krzywdy, czy powodowania szkód materialnych. W ostatnich czasach pojawiła się nawet tendencja, aby związane z przemocą czynności raz na zawsze odseparować od uzasadnionych aktów łamania prawa już na etapie definiowania pojęcia obywatelskiego nieposłuszeństwa. Tym samym niestosowność używania środków przemocy w tego typu działaniach publicznych mogłaby, zdaniem zwolenników takiego pomysłu, zostać zagwarantowana na mocy definicyjnie określonych znaczeń słów, które służą…
-
Nieposłuszeństwo wobec prawa a 'zasada uczciwości'
Przeciwnicy uzasadnionego nieposłuszeństwa wobec prawa często odwołują się do rozumowania, które zakłada, że łamanie prawa jest nieuczciwe. Powiadają, że jego zwolennicy dokonują niewybaczalnego przeoczenia polegającego na tym, że zgoda na łamanie obowiązującego prawa oznacza jednocześnie wyrażenie zgody zarówno na to, aby ci, którzy go łamią, mogli czerpać korzyści z faktu przestrzegania prawa przez innych ludzi, jak również na to, aby zostali oni zwolnieni z obowiązków i obciążeń, jakim podlegają z kolei ci wszyscy, którzy się mu dobrowolnie podporządkowują. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, iż rzeczy tak właśnie się przedstawiają. Jednak głębsza refleksja ujawnia konieczność istnienia pewnych…
-
Zło terroryzmu
Powyższy tytuł z dużą dokładnością sugeruje perspektywę, z której problem terroryzmu mam zamiar rozważyć. Nie będzie to z pewnością perspektywa militarna, w ramach której stosowną rzeczą są analizy ładunków wybuchowych oraz efektywność zastosowanej taktyki krzywdzenia ludzi w celu wywołania zniewalającego strachu. Nie będzie to również perspektywa polityczna, gdzie terroryzm pojmuje się jako jedno z dostępnych człowiekowi narzędzi, pomocnych w walce o władzę lub przy powoływaniu do istnienia okoliczności sprzyjających realizacji ważnych społecznie bądź też religijnie celów. Trudno byłoby jednak zaprzeczyć temu, że zarówno aspekt militarny, jak i polityczny są historycznie nieodzownymi komponentami pełnego zrozumienia zjawiska…
-
Kryterium genetyczne w sporze o aborcję
W niniejszym artykule utrzymuję, iż problemu aborcji nie można rozwiązać poprzez odwołanie się do faktów biologicznych dotyczących ludzkiego bytu prenatalnego bądź jego rozwoju. Artykuł stanowi fragment książki Kiedy powstaje istota ludzka? Aborcja i doświadczenia na zarodkach, która ukaże się na początku 2013 roku nakładem krakowskiego wydawnictwa UNIVERSITAS.
-
Czy aborcja jest zawsze moralnie zła? Powstanie bliźniąt monozygotycznych a śmierć niewinnego człowieka
Choć nie do końca wiadomo, czy zawsze można uzasadnić przekonanie etyczne w oparciu o fakty, jedna rzecz w tej materii wydaje się raczej pewna: z faktami nie sposób pogodzić wszystkich przekonań etycznych - czasami nawet tych, na których nam najbardziej zależy. Każdy, kto uświadamia sobie, że oto właśnie znalazł się w takiej sytuacji, i nie chce być posądzony o brak konsekwencji w rozumowaniu, ma do wyboru dwie możliwości, z których żadna nie stanowiłaby zapewne przedmiotu jego dobrowolnej decyzji: może sprzeniewierzyć się wyznawanym do tej pory zasadom moralnym lub w akcie desperacji przyjąć, że im bardziej…
Nowi użytkownicy
Nowe na tablicy grup
-
Konferencja "Etyka zabijania" Polecam także Hotel "Sztukateria", dawny "Dom Nauczyciela". http://www.dn.szczecin.pl/
-
Sekcja etyki KNF IF US http://www.youtube.com/watch?v=Awc4AJyIQag O Dyskusyjnym Klubie Philmowym, Sekcja Etyki KNF IF US w ...
-
Sekcja etyki KNF IF US Znajdźcie nas na facebook!
-
Sekcja etyki KNF IF US Sekcja Etyki zaprasza: PhILM: "Johnny got his gun" + DYSKUSJA 20 październik · 17:30 - 20:30 sala...
-
Sekcja etyki KNF IF US "Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę – to wła...
Ostatnie dyskusje w grupach
-
Redaktor: Urszula Zarosa 1 odpowiedź.Redaktor: Krzysztof Saja 2 odpowiedzi.Redaktor: Krzysztof Saja 9 odpowiedzi.Redaktor: Krzysztof Saja 5 odpowiedzi.
Aktywne grupy
Komentarze zdjęć