Czy etyka jest popularna wśród zawodowych filozofów?

Posted by on in Etyka ogólna

Naukowcy przy różnych okazjach proszeni są o podawanie swoich dziedzin specjalizacji oraz zainteresowań naukowych. Zastanawialiście się kiedyś jakim zainteresowaniem cieszy się etyka wśród zawodowych filozofów? I czy Polska nie odbiega w tym względzie od świata zachodniego? 

Popularność etyki i filozofii

Jak podaje na swym blogu Eric Schwitzgebel, profesor filozofii na University of California at Riverside, największą popularnością wśród zawodowych filozofów cieszy się etyka. Zestawił on ze sobą informacje zawarte na stronach internetowych 548 profesorów, którzy pracują w 20 najlepszych anglojęzycznych instytutach filozofii według rankingu Braiana Leitera. Okazuje się, że w dziedzinie etyki specjalizuje się ponad 20% wszystkich filozofów, problemami etyki interesuje się natomiast 36.5% z nich. Jak widać z załączonej tabeli, etyka znacznie wyprzedza takie dziedziny filozofii jak filozofia umysłu, logika czy filozofia nauki.

Zastanawia mnie, jak wyglądałby podobny ranking odnoszący się do naszego kraju. Warto byłoby zestawić np. ilość wykładów wygłoszonych w poszczególnych sekcjach Polskiego Zjazdu Filozoficznego. Tutaj nie sprawdziłaby się bowiem metodologia badań E.Schwitzgebela - większość filozofów polskich nie posiada aktualnych stron internetowych. Podejrzewam jednak, że PRL'owskie piętno zostawiło swój ślad i w Polsce etyka wciąż cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż na zachodzie.

Adiunkt w Zakładzie etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor książki Język etyki a utylitaryzm. Filozofia Moralna R.M.Hare'a
Social sharing

Comments

 • Krzysztof Hubaczek
  Krzysztof Hubaczek Monday, 01 November 2010

  Historia filozofii

  Ja tam widzę, że największym zainteresowaniem - jeśli wierzyć tej tabelce - cieszy się historia filozofii ;)Ale ciekawa sprawa - tylko że nie da się tego może zrobić na podstawie stron internetowych, ale jest coś takiego jak informator filozofii polskiej. Analiza ostatniego wydania też byłaby ciekawa... ;)

 • Krzysztof Saja
  Krzysztof Saja Monday, 01 November 2010

  Historia filozofii

  Zakładam, że w ramach historii filozofii najczęściej filozofowie zajmują się historią etyki :)

 • Piotr Warzoszczak
  Piotr Warzoszczak Tuesday, 02 November 2010

  Historia filozofii

  [quote name="Krzysztof Saja"]Zakładam, że w ramach historii filozofii najczęściej filozofowie zajmują się historią etyki :)[/quote]Kursy historii filozofii raczej nie potwierdzają tej opinii. Hard core filozofii wydaje się stosunkowo niepopularny.

 • Krzysztof Saja
  Krzysztof Saja Tuesday, 02 November 2010

  Kursy historii filozofii

  [quote name="Piotr Warzoszczak"]Kursy historii filozofii raczej nie potwierdzają tej opinii.[/quote]1. Kursy historii filozofii muszą się w znacznej mierze skupiać na historii etyki, ponieważ jest to ta z nielicznych dziedzin filozofii, które są starożytne. Z pewnością na historii etyki jest więcej etyki niż kolejnych kandydatur z tabelki, tzn. filozofii umysłu, logiki, filozofii nauki, filozofii języka, ponieważ są to dość młode dziedziny filozofii (patrz np. filozofia języka)2. Nawet jeśli byłoby prawdą, że historii etyki proporcjonalnie byłoby mniej niż innych dziedzin (np. metafizyki czy epistemologii), to biorąc wszystko pod uwagę i tak pozostanie ona najbardziej popularną dziedziną filozofii, gdyż filozofia nauki, filozofia umysłu czy języka jej nie wyprzedzi. A metafizyka i epistemologia jest daleko w tyle ;]

 • Krzysztof Hubaczek
  Krzysztof Hubaczek Tuesday, 02 November 2010

  Etyka filozofią pierwszą (historycznie)?

  [quote name="Krzysztof Saja"]1. Kursy historii filozofii muszą się w znacznej mierze skupiać na historii etyki, ponieważ jest to ta z nielicznych dziedzin filozofii, które są starożytne.[/quote]Po pierwsze, metafizyka, epistemologia, logika etc. są starożytne nie mniej niż etyka. Po drugie, kursy historii filozofii ani nie muszą, ani nawet nie skupiają się na etyce. Jeśli na czymś się skupiają, to na metafizyce i epistemologii (w tej kolejności). nie wiem, dlaczego upierasz się, że jest inaczej...Weźmy kilka nazwisk: Platon, Augustyn, Kartezjusz, Locke, Kant (etc.) - jakie koncepcje pierwsze przychodzą nam na myśl, gdy przywołujemy informacje nabyte na kursach historii filozofii? Etyczne? Śmiem wątpić... ;)

 • Please login first in order for you to submit comments
Blog Naukowy Etyk Praktycznej

Active Groups

No active groups.